RAPORT

Tusk kontra Tusk

Rozwiązali zagadkę klęski rosyjskich czołgów? Analiza Brytyjczyków

Powszechna bolączka rosyjskich czołgów: oderwane wieżyczki (fot. Maximilian Clarke/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Powszechna bolączka rosyjskich czołgów: oderwane wieżyczki (fot. Maximilian Clarke/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Jedną z przyczyn tego, że Rosja straciła na Ukrainie wiele czołgów, jest niestosowanie w nich odpowiedniego pancerza wybuchowo-reaktywnego (ERA), który obniża skuteczność pocisków – ocenia brytyjskie ministerstwo obrony. W przedstawionej analizie eksperci cofają się do 1994 r., upatrując w nim pierwszych sygnałów nadchodzącej klęski.

Hiszpański dziennik zachwycony koreańskimi czołgami. Te same zamówiła Polska

Nowoczesny czołg produkcji południowokoreańskiej K2 może przełamać duopol na europejskim rynku pojazdów opancerzonych, zdominowanym obecnie przez...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


Zdaniem Brytyjczyków problemy z egzekwowaniem dyscypliny bojowej w armii w istotny sposób przekładają się to na słabe postępy sił rosyjskich na Ukrainie. Ale to nie wszystko.


Nie poprawili się przez ostatnie 28 lat


„Ciężkie straty w rosyjskich czołgach podstawowych na Ukrainie są najprawdopodobniej częściowo spowodowane tym, że Rosja nie zamontowała i nie zastosowała odpowiedniego pancerza wybuchowo-reaktywnego (ERA). Prawidłowo stosowany ERA obniża skuteczność nadlatujących pocisków, zanim trafią one w czołg. Sugeruje to, że siły rosyjskie nie poprawiły kultury słabego wykorzystania ERA, która sięga czasów pierwszej wojny czeczeńskiej w 1994 roku. Jest wysoce prawdopodobne, że wiele rosyjskich załóg czołgów nie jest przeszkolonych w zakresie obsługi ERA, co prowadzi do złego dopasowania elementów wybuchowych lub całkowitego ich pominięcia” – napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.


Rosyjskie czołgi „tracą głowę”


W ocenie brytyjskich ekspertów te niedociągnięcia prawdopodobnie przyczyniają się do powszechnych przypadków oderwania wieżyczki, które są dobrze udokumentowane w nagraniach wideo naocznych świadków z Ukrainy.


„W czasie wojny rosyjscy dowódcy wielokrotnie zaniedbywali egzekwowanie będącej na niskim poziomie dyscypliny bojowej, jak np. stosowania ERA. Skumulowany efekt tych zaniedbań jest prawdopodobnie znaczącym czynnikiem stojącym za słabymi wynikami sił rosyjskich” – dodano.

Zobacz także: Polskie służby zatrzymały szpiega planującego współpracę z rosyjskim wywiadem

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej