RAPORT

Pogarda

Setki nielegalnych wylotów ścieków do Odry. Szokujące wyniki kontroli

Służby kontrolują wszystkie zakłady odprowadzające ścieki do Odry (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Służby kontrolują wszystkie zakłady odprowadzające ścieki do Odry (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Odra jest zanieczyszczana regularnie – wskazują pierwsze wyniki kontroli prowadzonych przez Wody Polskie. Jak opisuje „Rzeczpospolita”, w jej dorzeczu wykryto już setki nielegalnych wylotów ścieków.

Odra. Rybak wskazuje na prawdopodobne przyczyny śnięcia ryb

Rybak z 30-letnim stażem pytany przez reporterkę TVP3 Szczecin o pomór ryb w Odrze uspokaja. – Sytuacja wraca do normy. Ale trzeba jeszcze poczekać...

zobacz więcej

Gazeta pisze o „alarmujących” pierwszych wynikach kontroli wylotów odprowadzających ścieki i wody opadowe do rzek, w tym do Odry. To wstępne dane. 


W sumie 17 tys. uchybień


Jak ustaliła „Rz”, „inspektorzy zidentyfikowali już ponad 17 tys. urządzeń, które nie miały uregulowanego stanu formalnoprawnego lub nieznany był ich właściciel”. „W samym dorzeczu Odry naliczono ich aż 5 tys. 816 – kontrole na razie potwierdziły, że tylko na 3 tys. 500. wydano pozwolenia. Do dziś stwierdzono, że 282 wyloty są nielegalne” – czytamy w artykule. Zaznaczono, że pierwsze 57 spraw trafiło już na policję, z czego 20 dotyczy właśnie Odry.


„Zgodnie z prawem wodnym do rzek mogą być wprowadzane tylko oczyszczone ścieki bytowe, komunalne lub przemysłowe. W pozwoleniu wodnoprawnym nakłada się na zakład szereg niezbędnych warunków i obowiązków, w tym przede wszystkim określa się najwyższe dopuszczalne wartości stężeń substancji zanieczyszczających, występujących w danych ściekach, które muszą być spełnione przed wprowadzeniem ścieków do wód” – pisze w wyjaśnieniu spółka Wody Polskie.

Zwrócono uwagę, że „nielegalne wyloty są poza wszelką kontrolą”. „Prawo nie przewiduje zresztą za to bolesnych konsekwencji. Rura musi zostać zlikwidowana, a właściciel zapłacić karę, tzw. opłatę podwyższoną. Wynosi ona 500 proc. opłaty zmiennej za wprowadzanie ścieków” – napisano.


Trzy hipotezy ekspertów


Przypomniano, że „służby – policja i inspekcje ochrony środowiska – od ubiegłego tygodnia kontrolują wszystkie zakłady, które odprowadzają ścieki do Odry”.


„Z trzech postawionych przez ekspertów hipotez katastrofy ekologicznej w Odrze wszystkie wskazują na udział człowieka – od wpuszczenia do wody substancji toksycznej, np. w wyniku działalności przedsiębiorstw funkcjonujących nad rzeką, przez nielegalny zrzut ścieków” – napisano. „Nawet trzecia hipoteza, która wskazuje na warunki naturalne – niski poziom wód, wysoką temperaturę – zakłada, że doprowadziły one do zwiększenia stężeń zanieczyszczeń, które występowały dotychczas w Odrze” – czytamy dalej.


Zobacz także: Czechy. Ponad 40 ton martwych ryb w rzece. Powodem brak tlenu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej