RAPORT

Tusk kontra Tusk

Australijskie władze jednak nie chcą nowej ambasady Rosji. Boją się szpiegowania

Ambasada rosyjska w Canberrze (fot. arch.PAP/ EPA/LUKAS COCH)
Ambasada rosyjska w Canberrze (fot. arch.PAP/ EPA/LUKAS COCH)

Władze Australii wycofały zgodę na nowy gmach ambasady Rosji niedaleko siedziby australijskiego parlamentu w Canberze. Oficjalnie powodem jest przedłużona budowa, ale media piszą o obawach, że Kreml chciał użyć placówki do szpiegowania.

Werbunek w aresztach. Podejrzani i oskarżeni mają walczyć na Ukrainie

W aresztach śledczych w Rosji rozpoczął się werbunek na wojnę na Ukrainie; propozycje wyjazdu otrzymują osoby ze statusem podejrzanych i...

zobacz więcej

Australijska agencja rządowa National Capital Authority (NCA) rozwiązała z Rosją umowę dzierżawy atrakcyjnej działki budowlanej. Uzasadniła to faktem, że przez długi czas nie prowadzono tam żadnych prac.


Rosja wynajmowała działkę od 2008 r. i rozpoczęła wprawdzie wstępne prace. Później nie prowadzono ich przez wiele lat.


Nieukończone prace odwracają uwagę od ogólnej estetyki, wagi i godności obszaru zarezerwowanego dla misji dyplomatycznych i zagranicznych reprezentacji w stolicy kraju – powiedziała szefowa agencji Sally Barnes, cytowana przez dziennik „Sydney Morning Herald”.


„Rosja będzie mogła zgłosić nowy wniosek o dzierżawę tej działki, ale teraz dostała 20 dni na jej opuszczenie” – podała gazeta.

Chińscy żołnierze pojadą do Rosji na wspólne manewry

Chińscy żołnierze pojadą wkrótce do Rosji, by wziąć udział we wspólnych manewrach z wojskami tego kraju, a także innych państw, w tym Indii,...

zobacz więcej

Cofnięcie zgody za inwazję na Ukrainę?


Według australijskich mediów opóźnienia w budowie mogły wynikać z kwestii finansowych, ale w Canberze pojawiały się też obawy, że Kreml zamierzał wykorzystać lokalizację nowego budynku ambasady do prowadzenia działalności szpiegowskiej. Dziennik „The Australian” podkreśla, że decyzja NCA „pozbawia rząd Władimira Putina okazji budowy nowoczesnej placówki z większym potencjałem szpiegowskim”.


Rosjanie chcieli sprowadzić podwykonawców z Rosji, by doglądali prac budowlanych, ale australijskie władze nie wpuściły ich do Australii z powodu podejrzeń, że byli wśród nich funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) - podała gazeta.


„(Rosjanie) są bardzo sprawni w grze wywiadowczej. Posiadanie przez nich zmodernizowanej ambasady, która ułatwiłaby wszelkie złośliwe rzeczy, które robią, byłoby bardzo niemile widziane” – powiedziało „The Australian” źródło w australijskich strukturach bezpieczeństwa narodowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej