RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Sensacja archeologiczna w Poznaniu. „Przesuwamy się w historii” [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Tego odkrycia nie spodziewali się sami naukowcy. Podczas prac przy fundamentach kościoła oo. franciszkanów w Poznaniu natrafiono na mury XV-wiecznej świątyni – informuje TVP3 Poznań.

Mieliśmy neandertalskich przodków. Poprzednia teoria padła

Najstarsi Europejczycy mieli neandertalskich przodków. Oznacza to, że populacje krzyżowały się często, a nie jedynie przypadkowo – informuje TVP...

zobacz więcej

Na planie miasta z XVII wieku widać kolegiatę, za którą stał gotycki kościół oo. bernardynów, zbudowany w 1470 r. 187 lat później został zniszczony podczas potopu szwedzkiego.


Teraz podczas prac renowacyjnych udało się odkryć mury z XV wieku. Jej dokładna lokalizacja nie była znana historykom. Okazało się, że na jej części wzniesiono charakterystyczną barokową świątynię


– To dla nas bardzo nieoczekiwane odkrycie. Okazało się, że nie mamy fundamentów barokowych, mamy za to gotycką ścianę. Na razie mamy odsłoniętą ją do pewnego momentu. Tak jak zeszliśmy poniżej poziomu terenu, ta ściana niewątpliwie schodzi bardziej w dół i na razie nie znamy pierwotnego posadowienia gotyckiego kościoła – mówi badaczka architektury Beata Pietrzak.


Fundament świątyni


Dzięki odkryciu wiadomo, że fragment murów gotyckiego kościoła w 1658 r. stał się fundamentem obecnej świątyni barokowej.


– To była pierwsza edycja kościoła murowanego, wcześniej były jakieś edycje kościoła drewnianego. Tutaj nie mamy żadnej wiadomości. I to jest dobre odkrycie, ponieważ przesuwamy się w historii miejsca wiadomej historii co najmniej o 200 lat – komentuje proboszcz parafii pw. św. Franciszka Serafickiego o. Dobiesław Nieradzik OFM.


Ściany gotyckiej świątyni, które udało się odkryć, znajdują się około dwóch metrów poniżej poziomu ziemi, a nie zostały jeszcze odsłonięte w całości. – Tu mamy po pierwsze pierwotną lokalizację kościoła bernardynów, bardzo ładnie zachowane mury gotyckie z piękną spoiną i, co istotne, mamy większą wieżę na terenie tego obszaru. Już wiemy, że teren tutaj był dwa metry niżej – dodaje Pietrzak.Gotyckie mury zostaną teraz zabezpieczone oraz zaizolowane metodą, która pozwoli na ich ponowne odkrycie.


– Białkujemy, a potem wykonujemy tynk renowacyjny i na to układamy mikrozaprawę izolacyjną, tak zwane szlauchy. To daje nam tę możliwość, że mamy technologię odwracalną – tłumaczy inspektor nadzoru inwestorskiego Olgierd Pietrzak.


Prace remontowo konserwatorskie w kościele prowadzone są od 2015 roku. To pierwsze tak ważne dla historii miasta odkrycie w tym miejscu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej