RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Sprzęt najnowszej generacji”. Polscy śledczy dokumentują rosyjskie zbrodnie

Od początku wojny dokumentowane są zbrodnie rosyjskie (fot.  Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty, zdjęcie ilustracyjne)
Od początku wojny dokumentowane są zbrodnie rosyjskie (fot. Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty, zdjęcie ilustracyjne)

Polscy prokuratorzy i policjanci przy użyciu nowoczesnego skanera 3D dokumentowali ślady zbrodni w Ukrainie – ujawnia „Rzeczpospolita”. Działania polskich śledczych były prowadzone w centralnej i południowo-wschodniej Ukrainie, w miejscach, gdzie wcześniej toczyły się zaciekłe walki.

Nagranie potwierdza skuteczność Ukraińców. Straty Rosjan w Nowej Kachowce [WIDEO]

Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły rosyjską bazę wojskową w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu kraju – podaje BBC, powołując się na...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Operacja – przygotowania, sam wyjazd i plan czynności do wykonania – została przeprowadzona w największej tajemnicy. Dokładny czas, konkretne miejsca, w jakie udali się śledczy, by wykonać oględziny za pomocą specjalistycznego sprzętu, były znane tylko ścisłemu gronu” – czytamy w artykule.


„Na miejsce pojechali dwaj doświadczeni prokuratorzy oraz policyjni technicy” – napisano. „Zabrali ze sobą sprzęt najnowszej generacji - skanery 3D będące na wyposażeniu polskiej policji” – dodano.

Zaznaczono, że polscy prokuratorzy i policjanci wykonywali czynności procesowe w ramach śledztwa ukraińskiego.


„Polegały m.in. na dokonywaniu oględzin miejsc, w tym budynków cywilnych, obiektów infrastruktury cywilnej, które zostały zniszczone w wyniku ostrzału przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej” – potwierdził „Rz” rzecznik Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński.


„W ramach prowadzonych działań dokonywano utrwalenia tych miejsc i zniszczeń przy wykorzystaniu skanerów 3D”, wyjaśnił.

Białoruś. Myśliwce Su-34 wystrzeliły rakiety na Ukrainę

Rosyjskie siły przeprowadziły atak rakietowy na lotnisko wojskowe w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy – poinformowało Dowództwo Centrum...

zobacz więcej

„Było niebezpiecznie, nieraz śledczy musieli przerywać pracę i schodzić do schronu – słyszymy od osoby znającej kulisy” – czytamy w artykule.


„Dokumentowanie miejsca zdarzenia jest jedną z najważniejszych czynności w śledztwie. O oględziny z użyciem skanera 3D konkretnych obszarów zbombardowanych miast i domów zwróciła się do Polski strona ukraińska, która sama nie ma takiego sprzętu” – napisano.


Jak wyjaśniono, „skanery 3D od kilku lat są wykorzystywane na coraz większą skalę przez policję na całym świecie, głównie na miejscach różnego rodzaju katastrof, miejscach użycia broni i zabójstw czy też aktów terrorystycznych, ale również np. do rekonstrukcji poważnych wypadków komunikacyjnych”. „Tutaj utrwalono za ich pomocą zniszczenia wojenne – zburzone budynki, ulice, samochody, infrastrukturę – z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów” – podkreślono.Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu zeskanowany obraz trafia do komputera, w którym możliwa jest wszechstronna obróbka. Na tak przygotowanym materiale mogą pracować prowadzące śledztwa prokuratury” – napisano.


„Według naszych informacji polscy prokuratorzy i policjanci udokumentowali za pomocą skanera 3D miejsca, gdzie dochodziło do najbardziej zaciekłych walk, niemal zrównane z ziemią przez rosyjskie bomby” – czytamy w „Rz”.


Wyjaśniono, że materiał z przeprowadzonych czynności został przekazany stronie ukraińskiej. „Uzyskana w taki sposób dokumentacja jest dla nich nieoceniona, posłuży im do rekonstrukcji wydarzeń, a w konsekwencji będzie stanowiła niezbity dowód popełnionych przez Rosję zbrodni wojennych” – napisano w artykule.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej