RAPORT

Pogarda

Polskie służby zatrzymały szpiega planującego współpracę z rosyjskim wywiadem

Najnowsze

Popularne

Jak ustalił portal tvp.info, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymali mężczyznę, który zgłosił gotowość do działania na rzecz obcego wywiadu. To Jarosław A. – potwierdza nam rzecznik Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński. Podejrzany usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Rosyjski szpieg zatrzymany. Zbierał informacje o siłach Polski i NATO

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała obywatela Rosji, który prowadził w Polsce działania na rzecz rosyjskiego wywiadu – poinformował rzecznik ministra...

zobacz więcej

Akcję przeprowadzono na polecenie prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.


Za pieniądze zamierzał zdradzić Polskę


Z zebranych w śledztwie dowodów wynika, że Jarosław A. zamierzał przekazać stronie rosyjskiej informacje dotyczące m.in. obronności i bezpieczeństwa państwa. – Był też gotowy wykonywać inne zlecone mu zadania, za co oczekiwał korzyści majątkowych i osobistych – wyjaśnia nam prok. Łukasz Łapczyński z Prokuratury Krajowej.


Zatrzymania podejrzanego doszło 11 lipca na terenie woj. śląskiego. Przeszukano też miejsca związane z podejrzanym w kilku innych województwach, a także zabezpieczono dokumenty i nośniki danych – teraz są one badane. 


Śledczy przedstawili mężczyźnie zarzut z art. 130 par. 3 Kodeksu karnego, mówiący o zgłoszeniu gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Na wniosek prokuratora sąd zgodził się na tymczasowy areszt. Mężczyźnie grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.


Zobacz także: Bezkarny jak szpieg w Polsce? Ekspert: Kary za zdradę RP są zbyt łagodne, musimy to zmienić

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej