RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Departament Stanu USA: Chiny będą kontynuować kampanię nacisku na Tajwan

Tajwańscy Amerykanie przed chińskim konsulatem generalnym (fot. Jason Armond / Los Angeles Times via Getty Images)
Tajwańscy Amerykanie przed chińskim konsulatem generalnym (fot. Jason Armond / Los Angeles Times via Getty Images)

Stany Zjednoczone przewidują, że Chiny będą kontynuować kampanię nacisku na Tajwan; retorykę i działania Pekinu w tej materii uważają za głęboko destabilizujące – poinformowała Agencja Reutera, cytując wypowiedź wysokiego rangą dyplomaty USA Daniela Kritenbrinka.

Szef NATO o Serbii i Kosowie: Siły pokojowe KFOR są gotowe do interwencji

NATO jest gotowe interweniować, jeśli zagrożona będzie stabilność między Serbią i Kosowem – oświadczył w środę sekretarz generalny NATO Jens...

zobacz więcej

Przemawiając na telekonferencji Kritenbrink, asystent sekretarza stanu ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku, powiedział, że Chiny wykorzystały podróż Pelosi jako pretekst do zmiany obowiązującego status quo.


– ChRL użyła wizyty przewodniczącej Izby Reprezentantów USA, która jest zgodna z naszą polityką jednych Chin i nie jest bezprecedensowa, jako pretekstu do rozpoczęcia wzmożonej kampanii nacisku na Tajwan i próby zmiany status quo, zagrażając pokojowi i stabilności po drugiej stronie cieśniny (Tajwańskiej – red.) i w szerzej rozumianym regionie – powiedział amerykański dyplomata.


Polityka USA wobec Tajwanu pozostaje spójna i Waszyngton nie popiera formalnej niepodległości wyspy, zaznaczył Kritenbrink i dodał, że amerykańskie drogi komunikacji z Pekinem pozostają otwarte, a Stany Zjednoczone będą nadal przeprowadzać rutynowe przeprawy morskie przez Cieśninę Tajwańską.


Chiny, które roszczą sobie prawo do Tajwanu jako swojego terytorium, przeprowadziły w tym miesiącu manewry wojskowe wokół wyspy, aby zademonstrować swoją irytację spowodowaną wizytą w Tajpej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej