RAPORT

Tusk kontra Tusk

Kolejne starcia izraelskiej armii z Palestyńczykami na Zachodnim Brzegu Jordanu. Zginął 18-latek

Co najmniej 30 Palestyńczyków odniosło rany starciach z izraelską armią (zdjęcie ilustracyjne) (fot. Issam Rimawi/Anadolu Agency via Getty Images)
Co najmniej 30 Palestyńczyków odniosło rany starciach z izraelską armią (zdjęcie ilustracyjne) (fot. Issam Rimawi/Anadolu Agency via Getty Images)

W wyniku starć izraelskiej armii z Palestyńczykami w czwartek na Zachodnim Brzegu Jordanu śmierć poniósł 18-letni mężczyzna, a co najmniej 30 Palestyńczyków odniosło rany. Czterech zostało postrzelonych ostrą amunicją, trzech z nich było w stanie krytycznym – poinformowała Agencja Reutera, cytując informacje Palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca.

Od półtora roku w więzieniu. Andrzej Poczobut usłyszał kolejne zarzuty

Andrzejowi Poczobutowi, dziennikarzowi i aktywiście Związku Polaków na Białorusi, postawiono nowe zarzuty - poinformowało w środę niezależne...

zobacz więcej

Starcia miały miejsce w okupowanym przez Izrael mieście Nablus. Palestyńscy medycy zidentyfikowali mężczyznę, który został zabity, jako Waseema Khalifę, mieszkańca Balaty, największego obozu dla uchodźców na Zachodnim Brzegu.


Świadkowie cytowani przez Agencję Reutera twierdzą, że starcia wybuchły, gdy siły izraelskie przybyły, aby chronić żydowskich wiernych odwiedzających Grób Józefa. Według izraelskich mediów uzbrojeni Palestyńczycy prowadzili wymianę ognia z izraelskimi żołnierzami na terenie obiektu.


W ubiegłym tygodniu trzech palestyńskich bojowników zginęło w Nablusie podczas wymiany ognia z izraelską armią. Był to najbardziej krwawy incydent na Zachodnim Brzegu Jordanu od czasu, gdy Izrael i palestyńskie ugrupowanie Islamski Dżihad zakończyły trzy dni walk w Strefie Gazy rozejmem. W walkach tych zginęło co najmniej 49 osób, w tym cywile i dzieci, a setki innych zostało rannych.


W ciągu 56 godzin walk, które rozpoczęły się piątego sierpnia, Islamski Dżihad wystrzelił ze Strefy Gazy w kierunku Izraela ponad 1000 rakiet. Eskalacja konfliktu w Strefie Gazy była najbardziej intensywną od ponad roku.


Izraelskie wojsko poinformowało Agencję Reutera, że bada czwartkowy incydent. Nie poinformowano o ofiarach wśród żołnierzy izraelskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej