RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Media: Uchodźcy z Ukrainy na Półwyspie Iberyjskim nie otrzymują należytej pomocy

Uchodźcy z Ukrainy nie mogą liczyć na odpowiednią pomoc od władz Hiszpanii (fot. Ahmet Abbas/Anadolu Agency via Getty Images)
Uchodźcy z Ukrainy nie mogą liczyć na odpowiednią pomoc od władz Hiszpanii (fot. Ahmet Abbas/Anadolu Agency via Getty Images)

Tysiące uchodźców z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy po przybyciu na Półwysep Iberyjski nie otrzymuje od władz Hiszpanii i Portugalii należytej pomocy – twierdzą media z tych krajów, powołujące się na uciekinierów wojennych i reprezentujące ich organizacje.

Nagranie potwierdza skuteczność Ukraińców. Straty Rosjan w Nowej Kachowce [WIDEO]

Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły rosyjską bazę wojskową w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu kraju – podaje BBC, powołując się na...

zobacz więcej

Według dziennika „El Periodico de Espana” w ostatnich dniach setki ukraińskich uciekinierów wojennych postanowiły opuścić Hiszpanię, do której dotarło ich już ponad 125 tys. Powodem decyzji o wyjeździe ma być fakt, że nie otrzymali oni należytego wsparcia za Pirenejami. Gazeta odnotowała, że koszty życia w Hiszpanii przekraczają możliwości finansowe większości uciekinierów wojennych, a środki kierowane z programu ministerstwa przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji są niskie.


„Część z uchodźców kieruje się (z Hiszpanii – dep. red.) do Niemiec lub Polski, państw, których rządy lepiej zorganizowały przyjęcie” – napisał „El Periodico de Espana”. Także portugalska rozgłośnia Observador, cytując władze Stowarzyszenia Ukraińców w Portugalii (AUP), wskazuje, że z ponad 43 tys. uciekinierów wojennych, którzy przybyli do tego kraju, pomoc otrzymali nieliczni.


Szef tego stowarzyszenia Pawło Sadoha potwierdził, że większość znanych mu uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli po wybuchu wojny do Portugalii, nie otrzymała wsparcia od władz państwowych. Dodał, że w niektórych portugalskich gminach organizowane są zbiórki na autokary dla uchodźców, planujących powrócić na Ukrainę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej