RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Afganistan: Silna eksplozja w trakcie wieczornych modłów w meczecie w Kabulu

Atak bombowy w pobliżu meczetu szyickiego w Kabulu (zdj. ilustracyjne)(fot. Mustafa Melih Ahishali/Anadolu Agency via Getty Images)
Atak bombowy w pobliżu meczetu szyickiego w Kabulu (zdj. ilustracyjne)(fot. Mustafa Melih Ahishali/Anadolu Agency via Getty Images)

Podczas wieczornych modlitw w meczecie w stolicy Afganistanu Kabulu doszło do silnego wybuchu, w którym zginęły co najmniej trzy osoby – poinformowała agencja AFP. Miejscowa policja nie podaje jeszcze konkretnych danych dotyczących zdarzenia.

DW o zachowaniu kanclerza Niemiec ws. „50 holokaustów”: Nie może być usprawiedliwione

„Kanclerz Scholz mógł i powinien był sprzeciwić się palestyńskiemu przywódcy po jego słowach relatywizujących Holokaust. Milczenie po takim...

zobacz więcej

Według agencji AP eksplozję wywołał zamachowiec samobójca. Według lokalnych służb jest wiele ofiar wybuchu, ale nie wiadomo dokładnie, ile osób zginęło, a ile jest rannych.


Jeden z talibskich urzędników powiedział Agencji Reutera, że poszkodowanych mogło zostać nawet 35 osób; możliwe, że nie przeżyły eksplozji. Telewizja Al-Dżazira, która także powołuje się na anonimowego urzędnika lokalnych władz, informuje o 20 ofiarach śmiertelnych. Z kolei agencja AP, powołująca się na świadka, podaje informację o 10 zabitych, wśród których jest imam mułła Amir Mohammad Kabuli.


Jak przekazała agencja AFP, włoska organizacja pozarządowa Emergency, która prowadzi szpital w Kabulu, poinformowała o trzech ofiarach śmiertelnych i przyjęciu na oddział intensywnej opieki 27 rannych, w tym pięciorga dzieci. „Większość pacjentów, których przyjęliśmy po eksplozji w meczecie, cierpi z powodu obrażeń spowodowanych odłamkami i oparzeniami” – poinformowała organizacja w komunikacie.


Świadkowie mówią o potężnej eksplozji w północnej części Kabulu, w wyniku której w wielu okolicznych budynkach szyby powylatywały z okien. „Wybuch miał miejsce w meczecie... są ofiary, ale dokładne liczby nie są jeszcze znane” – powiedział Agencji Reutera rzecznik policji w Kabulu Chalid Zadran.


Oficer talibskiego wywiadu, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości, uściślił, że eksplozja miała miejsce w meczecie w dzielnicy Chair Chana w Kabulu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej