RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Werbunek w aresztach. Podejrzani i oskarżeni mają walczyć na Ukrainie

Wcześniej grupa Wagnera miała werbować w koloniach karnych (fot. Shutterstock)
Wcześniej grupa Wagnera miała werbować w koloniach karnych (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

W aresztach śledczych w Rosji rozpoczął się werbunek na wojnę na Ukrainie; propozycje wyjazdu otrzymują osoby ze statusem podejrzanych i oskarżonych - poinformowała w środę Olga Romanowa, działaczka organizacji Ruś Siedząca, broniącej praw więźniów.

„Rozpoczęło się werbowanie w aresztach śledczych - nie osób skazanych, a podejrzanych i oskarżonych. Sprawy karne są przy tym wstrzymywane” – napisała Romanowa w oświadczeniu na serwisie Telegram.

 

Jak dodała, informacje na ten temat pochodzą z aresztów śledczych w regionie moskiewskim, m.in. z miasteczek Kołomna i Sierpuchow. „Myślę jednak, że już wszędzie się zaczęło” – dodała działaczka. 

Rosja werbuje więźniów. „Wysyła na wojnę złodziei i dilerów”

Od miesięcy u boku rosyjskiej armii walczą najemnicy z tzw. grupy Wagnera, słynący z bezwzględności. Wydaje się, że nie mają już kogo wysyłać na...

zobacz więcej

Wcześniej media niezależne i obrońcy praw człowieka w Rosji informowali o werbunku w zakładach karnych, prowadzonym przez firmę najemniczą nazywaną grupą Wagnera.

 

Na początku sierpnia portal Wiorstka podał, że werbownicy z „grupy Wagnera” odwiedzili co najmniej 17 kolonii karnych w 10 regionach Federacji Rosyjskiej, po czym na wojnę zaciągnęło się ponad 1800 więźniów. Prócz wysokiego żołdu i odszkodowania dla rodziny w razie śmierci więźniom obiecuje się amnestię po upływie pół roku.

 

Z prawnego punktu widzenia w Rosji werbunek w więzieniach jest niedozwolony, podobnie jak działalność najemnicza.

 

 


Przeczytaj także: Rosja desperacko werbuje rekrutów, by łatać dziury na froncie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej