RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kiedy dopłaty do innych źródeł ogrzewania? Odpowiada minister Moskwa

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska w „Gościu Wiadomości” zapewniła, że węgla w Polsce nie zabraknie. – Ten kryzys opanowujemy. Jesteśmy po bezpiecznej stronie – powiedziała. Minister mówiła też o szczegółach kolejnego projektu dotyczącego dopłat do innych źródeł ogrzewania.

Można już składać wnioski o dodatek węglowy. Formularz do pobrania, szczegóły [WIDEO]

Od środy, 17 sierpnia, gospodarstw domowe używające do ogrzewania węgla lub paliw zawierających co najmniej 85 proc. węgla kamiennego mogą składać...

zobacz więcej

 

Minister klimatu i środowiska mówiła, że węgiel do naszego kraju dopływa. Trwają prace nad logistyką – tj. na rozdzielaniu frakcji czy transporcie. 


– Węgiel płynie, wszystkie potrzebne ilości węgla są już zakontraktowane, a teraz wdrażamy operację logistyczną, aby ten węgiel rozwieźć po kraju. Przygotowaliśmy sieć dużych zsypisk, z których potem ten węgiel ostatecznie trafi do obywateli – powiedziała minister klimatu i środowiska. 


Jak mówiła, prace nad rozwiezieniem węgla po kraju toczą się w zespole, a Ministerstwo Infrastruktury dba o to, aby porty rozładowały węgiel, i o węglarki potrzebne do przewozu.

– Ten kryzys opanowujemy. Jesteśmy po bezpiecznej stronie – zapewniała minister Moskwa. 

 

Wyjaśniła, że wnioski o dodatek węglowy już można składać w gminach – online i osobiście. 


– Trzeba złożyć bardzo prosty wniosek plus zaświadczenie o złożeniu wniosku do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków lub posiadać wpis do CEEB – wskazała. 


Szefowa resortu klimatu była pytana też o kolejny duży projekt dopłat do innych źródeł ogrzewania. Wskazała, że pojawi się on na kolejnym posiedzeniu Sejmu. – Kierujemy pomoc do wszystkich odbiorców ciepła. Wszystkich, których potencjalnie mogą dotknąć podwyżki – powiedziała podkreślając, że rząd liczy na to, że projekt przejdzie szybką ścieżką legislacyjną. – Przy dobrym biegu i braku oporu Senatu jeszcze we wrześniu ten projekt ma szansę na podpis prezydenta – oceniła.


Minister podkreśliła, że to rozwiązanie dla wszystkich, zarówno dla gospodarstw indywidualnych, jak i ciepłownictwa systemowego. – Jeśli mamy ciepło z ciepłowni, to ciepłownia będzie dostawała blokadę podwyżek na poziomie taryfy. Czyli obywatel dostanie obniżony rachunek. Blokada podwyżki będzie do maksymalnych 40 proc. – wskazała, dodając, że dotyczyć to będzie nie tylko gospodarstw domowych, ale także szkół, szpitali czy innych odbiorców wrażliwych. 

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Prokuratura o szczegółach śledztwa

W śledztwie ws. zanieczyszczenia Odry przesłuchano ok. 228 świadków, przeprowadzono 12 oględzin z udziałem biegłych na różnych odcinkach Odry; z...

zobacz więcej

Sytuacja na Odrze normalizuje się 


Moskwa była pytana także o kwestie związane z Odrą. Jak powiedziała, sytuacja na rzece „normalizuje się”. 


– W województwach dolnośląskim i opolskim stan rzeki obecnie jest podobny do notowanego w poprzednich latach, w woj. zachodniopomorskim trwa akcje zbierania śniętych ryb – powiedziała minister. 


Przyznała, że obecnie rozpatrywane są trzy hipotezy dotyczące przyczyn śnięcia ryb w Odrze: taka, że za wymieranie ryb odpowiedzialny jest zrzut substancji trujących przez jeden z zakładów działających przy rzece lub dokonany przez inne osoby czy podmioty; druga hipoteza obejmuje przyczyny naturalne, a trzecia łączy dwie pierwsze. Dodała, że trwają badania próbek wody. 


– Próbki trafiły do badania do laboratoriów w Czechach, Holandii i w Wielkiej Brytanii. Jutro dostaniemy odpowiedź na pytanie, kiedy będą wyniki, ponieważ zamówiliśmy badania jak najszersze, o jak największej liczbie parametrów. Chodzi nam nie tylko o sprawdzenie obecnej sytuacji, ale chcemy też uzyskać dodatkowe informacje o Odrze przy niskim stanie wód i wysokiej temperaturze, aby mieć potrzebną wiedzę na przyszłość – powiedziała Anna Moskwa. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej