RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kluczowe białko. Według naukowców łysienie może okazać się procesem odwracalnym

Naukowcy bliżej leczenia łysienia (fot. Shutterstock)
Naukowcy bliżej leczenia łysienia (fot. Shutterstock)

Czy łysienie może być procesem odwracalnym? Naukowcy odkryli białko, które kontroluje obumieranie mieszków włosowych i stymuluje odrost włosów – informuje TVP Nauka.

Mieliśmy neandertalskich przodków. Poprzednia teoria padła

Najstarsi Europejczycy mieli neandertalskich przodków. Oznacza to, że populacje krzyżowały się często, a nie jedynie przypadkowo – informuje TVP...

zobacz więcej

Mieszki włosowe odpowiadają za porost włosów. To niewielkie zagłębienia w skórze, z których wyrasta włos. Ich zanik zapoczątkowuje proces łysienia. Naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside udało się zidentyfikować białko (TGF-beta), które reguluje obumieranie mieszków włosowych. Analiza TGF-beta może przyczynić się do opracowania skutecznych terapii odwracających proces łysienia – informuje TVP Nauka.


TGF-beta jest białkiem sygnałowym, które reguluje podział, wzrost i śmierć komórek. Ma działanie przeciwzapalne i bierze udział w procesie gojenia się ran. Badacze odkryli, że TGF-beta wpływa również na funkcje komórek znajdujących się w mieszkach włosowych. Białko może stymulować komórki mieszków włosowych do tworzenia nowych, jak i regulować ich naturalną śmierć, czyli apoptozę. Te dwie, przeciwstawne funkcje białek są zależne od jego poziomu – twierdzą autorzy badania opublikowanego w „Biophysical Journal”.


Przy odpowiednim poziomie TGF-beta aktywowany jest podział komórek. Jeśli jednak jest on zbyt niski – dochodzi do śmierci komórki. W konsekwencji mieszki włosowe zanikają i następuje łysienie.


Naukowcy planują dalsze badania, aby odkryć, w jaki sposób białko aktywuje podział komórek w mieszkach włosowych. Zdaniem autorów, kluczem do opracowania skutecznej metody leczenia łysienia jest również dokładna analiza komórek macierzystych, które znajdują się w skórze.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej