RAPORT

Pogarda

Można już składać wnioski o dodatek węglowy. Formularz do pobrania, szczegóły [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Od środy, 17 sierpnia, gospodarstw domowe używające do ogrzewania węgla lub paliw zawierających co najmniej 85 proc. węgla kamiennego mogą składać wnioski o wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł - przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Minister Moskwa: Tej zimy Polska musi importować węgiel

Polskie kopalnie mogą zwiększyć wydobycie, ale jest to proces długotrwały; tej zimy musimy wspierać się importem - powiedziała w piątek minister...

zobacz więcej

W środę weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska ws. wzoru wniosku o dodatek węglowy, które umożliwia gospodarstwom domowym ubieganie się o rządowe wsparcie. Uprawnionymi do otrzymania dodatku są gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

 

Wnioski o dodatek węglowy - podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego, należy składać do urzędów gmin. Jego wzór jest jednolity dla całej Polski. Formularze w formatach doc i docx można pobrać stąd.

 

„Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można składać do 30 listopada 2022 r. Dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem jego otrzymania jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków” – przypomniała minister klimatu Anna Moskwa, cytowana w komunikacie resortu.

 


Jak zaznaczyło ministerstwo, w Polsce nadal 42 proc. gospodarstw domowych korzysta z pieców węglowych. Ustawa o dodatku węglowym wprowadza rozwiązania, które umożliwią dofinansowanie dla gospodarstw domowych, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej