RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szef NATO o Serbii i Kosowie: Siły pokojowe KFOR są gotowe do interwencji

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

NATO jest gotowe interweniować, jeśli zagrożona będzie stabilność między Serbią i Kosowem – oświadczył w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Brukseli, podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem.

Kosowo. Doniesienia o strzałach ze strony Serbii [WIDEO]

W mediach społecznościowych pojawiają się nagrania mające pochodzić z kosowskiego miasta Novi Pazar, na których słychać syreny. Uzupełniają je...

zobacz więcej

– Chociaż sytuacja w terenie poprawiła się, odpowiedzialnością wszystkich stron – szczególnie decydentów z Serbii i Kosowa – pozostaje powstrzymanie jakichkolwiek eskalacji – powiedział Stoltenberg. 


– Wzywam obie strony do opanowania i unikania przemocy. NATO kontynuuje obserwację sytuacji, siły pokojowe KFOR są gotowe do interwencji, gdyby stabilność została zagrożona – dodał szef Sojuszu. 


Prezydent Vuczić podkreślił znaczenie współpracy z siłami pokojowymi NATO w Kosowie, dodając, że dla Serbii kluczowe znaczenie mają pokój i stabilność w regionie. Dodał, że sekretarzowi generalnemu Sojuszu wręczył listę jednostek sił specjalnych Kosowa, które na zamieszkałe przez Serbów północe obszary kraju wjechały bez koniecznej do tego zgody czterech burmistrzów tamtejszych miast i stacjonujących w Kosowie sił NATO. Na liście znalazły się również przykłady ataków na serbskich cywilów, których mieli dopuścić się kosowscy funkcjonariusze – przekazały serbskie media. 


Spotkanie Serbia – Kosowo

 

Premier Kosowa Albin Kurti, biorąc udział w oddzielnej konferencji prasowej z szefem NATO zorganizowanej w środę w Brukseli, potwierdził chęć akcesji Prisztiny do NATO. – Wraz z rządem jesteśmy zdeterminowani do zapewnienia, by nasza polityka była w pełni zgodna z wartościami wspólnoty euroatlantyckiej – powiedział Kurti. 


Serbski prezydent spotka się w czwartek z kosowskim premierem w Brukseli, gdzie pod auspicjami UE zaplanowano kontynuację dialogu pomiędzy stronami. Obaj liderzy podkreślali sceptycyzm co do spotkania, od którego żaden z nich – jak sami wyznali – nie oczekuje przełomu w rozwiązaniu sporów rzutujących na relacje obu państw. 


Dialog 


Kwestią pozostającą w centrum dialogu Belgradu i Prisztiny jest utworzenie w Kosowie Wspólnoty Gmin Serbskich – postulowanej przez kosowskich Serbów i Serbię jednostki autonomicznej składającej się z 10 gmin posiadających większość serbską. Ustanowienie Wspólnoty było jednym z postanowień zawartego w 2013 roku porozumienia brukselskiego, którego wprowadzenia w życie odmawia strona kosowska. 


Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii NATO w 1999 roku i odmawia uznania ogłoszonej w 2008 roku niepodległości swojej byłej prowincji. Rozpoczęty w 2013 roku dialog nie przyniósł dotąd znaczącego porozumienia. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej