RAPORT

Tusk kontra Tusk

Boją się represji. „Każdy Żyd w Rosji dzisiaj o tym myśli”

Rosję opuścił między innymi Pinchas Goldschmidt, naczelny rabin Moskwy (fot. Ralph Orlowski/Getty Images)
Rosję opuścił między innymi Pinchas Goldschmidt, naczelny rabin Moskwy (fot. Ralph Orlowski/Getty Images)

W Rosji trwa masowa emigracja przedstawicieli ludności żydowskiej. Od marca około 20,5 tys. Żydów wyjechało do Izraela – informuje BBC, powołując się na dane Agencji Żydowskiej. Kolejne tysiące miały przeprowadzić się do innych krajów. Według brytyjskiego nadawcy przyczyny to sprzeciw wobec wojny z Ukrainą oraz obawa przed represjami – informuje Biełsat.

„Alarm!”. Polacy na Ukrainie: Nikt nie wie co nas czeka [WIDEO]

Choć od pokoleń mieszkają na Ukrainie, starają się wciąż pielęgnować polskość. W dobie bestialskiego ataku Rosjan jest to jednak wyjątkowo trudne....

zobacz więcej

Agencja Żydowska, która między innymi pomaga Żydom z całego świata osiedlić się w Izraelu, przekazała, że od marca z Rosji wyjechało 20,5 tys. z około 165 tys. mieszkających tam Żydów. Jak szacuje BBC, tysiące Żydów przeprowadziło się do innych krajów.


Wśród tych, którzy opuścili Rosję, jest Pinchas Goldschmidt wraz z rodziną. Goldschmidt, który od 1993 roku jest naczelnym rabinem Moskwy, po upadku komunizmu aktywnie działał na rzecz rozwijania społeczności żydowskiej w Rosji. Po wyjeździe do Izraela ustąpił ze stanowiska i wypowiedział się przeciwko rosyjskiej wojnie na Ukrainie. – Czułem, że muszę coś zrobić, by pokazać swoją całkowitą niezgodę na inwazję na Ukrainę, ale gdybym zrobił to, pozostając w Moskwie, stanowiłoby to dla mnie zagrożenie – cytuje duchownego BBC.


Annę Shternshis, profesorkę Yiddish Studies na Uniwersytecie w Toronto i badaczkę historii Żydów w Rosji zastanawia, skąd bierze się ta rosnąca liczba wyjazdów, bo jej zdaniem obecnie nie obserwujemy dużego wzrostu antysemityzmu. – Ale jeśli spojrzeć na to oczami historyka, to widać, że zawsze, kiedy w Rosji coś się dzieje, zmienia, Żydzi są zagrożeni. Nie wszyscy działają, ale każdy Żyd w Rosji dzisiaj o tym myśli – mówiła BBC.BBC przytacza również wypowiedź przedstawiciela społeczności żydowskiej, który stara się wyjechać z Rosji. W rozmowie prosi on o podanie zmienionego imienia, ponieważ obawia się o swoje bezpieczeństwo.


– Po 24 lutego moja rodzina uświadomiła sobie, że jesteśmy całkowicie przeciwko tej wojnie, ale nie wiemy, jak mielibyśmy wyrazić swój protest. Jedno z moich dzieci jest w wieku poborowym, co jest jeszcze jednym powodem do wyjazdu – powiedział Aleksandr. – Władze w Rosji są nieprzewidywalne. Żydzi stają się jednym z celów propagandy, tradycyjnie jesteśmy dobrym sposobem na znalezienie wrogów wewnętrznych. Moi przodkowie tego doświadczyli – dodał.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej