RAPORT

Tusk kontra Tusk

Widać „kamienie głodu”. Niskie stany wód w niemieckich rzekach

„Gdy mnie ujrzysz, płacz” – inskrypcja na kamieniu głodu w korycie Łaby (fot. wikipedia)
„Gdy mnie ujrzysz, płacz” – inskrypcja na kamieniu głodu w korycie Łaby (fot. wikipedia)

Liczące nawet kilkaset lat „kamienie głodu” – umieszczane w korytach rzek głazy, na których zaznaczono historycznie niskie poziomy wody – są dowodem na występujące w przeszłości okresy suszy. W tym roku kamienie znów stały się widoczne z powodu niskich poziomów wody w rzekach - informuje portal dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Niemcy. Tysiące martwych ryb w Soławie

Wędkarze wyłowili z Soławy kilka tysięcy martwych ryb – alarmują niemieckie media. Twierdzą one, że sprawa zapewne nie ma związku z sytuacją na...

zobacz więcej

„Inskrypcje wyryte na kamieniach informują o latach suszy, ale potrafią też ostrzec przed skutkami braku wody: nieurodzajem i głodem” – dodaje „FAZ”.

 

„Niektóre (kamienie głodu) leżą w korytach rzek od wieków i można je zobaczyć tylko wtedy, gdy lato jest naprawdę suche, jak w tym roku. W szczególności na Renie od tygodni odnotowuje się kolejne rekordy” – wyjaśnia „FAZ”.

 

Jak podają lokalne media niemieckie, kamienie głodu stały się widoczne m.in. w Wezerze, Renie i Łabie. Niski stan wody sprawia, że na Renie utrudniony jest transport wodny. Aby zmniejszyć zanurzenie statków, liczbę przewożonych kontenerów zmniejszono ze 150-200 do 20-30.

 


Przeczytaj także: Katastrofa klimatyczna w całej Europie. Znikają rzeki i lasy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej