RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Podolak ostrzega: „Ekscesów” będzie coraz więcej, nie tylko na Krymie

Władze Ukrainy o dywersji (fot. Forum/ STRINGER/Reuters)
Władze Ukrainy o dywersji (fot. Forum/ STRINGER/Reuters)

Najnowsze

Popularne

Aktów dywersji i różnego rodzaju „ekscesów” będzie coraz więcej, nie tylko na Krymie, ale i w całej Rosji – zapowiedział w środę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Białoruś. Myśliwce Su-34 wystrzeliły rakiety na Ukrainę

Rosyjskie siły przeprowadziły atak rakietowy na lotnisko wojskowe w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy – poinformowało Dowództwo Centrum...

zobacz więcej

– Coraz częściej będą następować akty dywersji partyzanckiej, profesjonalnie przygotowane przez siły ukraińskie – powiedział Podolak w wypowiedzi dla kanału Chodorkowski Live na platformie YouTube. 


Będą je – twierdzi doradca polityka – organizować nie tylko profesjonalni dywersanci z Sił Zbrojnych Ukrainy, lecz również mieszkańcy Krymu, którzy od ośmiu lat żyją pod okupacją. 


Podolak odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Siły Zbrojne Ukrainy mają coś wspólnego z wtorkowymi wybuchami na Krymie. We wtorek w godzinach porannych na okupowanym Krymie wybuchł pożar w podstacji transformatorowej w mieście Dżankoj. Doszło też do detonacji składu amunicji w pobliskiej wsi Majske, a 9 sierpnia na skutek detonacji i pożaru w bazie w Nowofedoriwce zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo około 20 rosyjskich samolotów. 


Zmiana postawy mieszkańców Krymu 


Doradca ukraińskiego prezydenta jest zdania, że działania dywersyjne spowodują, że w armii rosyjskiej, szczególnie na szczeblu dowódczym, narastać będzie „partanina” i nastroje paniki, które będą się udzielać podwładnym, a to spowoduje u nich lekceważące podejście do obowiązków, na przykład do nadzoru przeciwpożarowego. Po pożarze w Nowofedoriwce ukraińskie władze nie chcąc się przyznać do ataków pół żartem mówiły, że jego przyczyną jest zapewne nieostrożne obchodzenie się rosyjskich żołnierzy z ogniem. 


Podolak powiedział również o mieszkańcach Krymu, że ich pasywna zgoda na okupację półwyspu w 2014 roku „przechodzi w fazę aktywnego sprzeciwu; ludzie widzą, że Ukraina się nie poddaje, stawia opór i będzie odzyskiwać swoje terytoria” i przewiduje wzrost protestów na tym terytorium. 

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej