RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Przyszłość Słońca rysuje się w ciemnych barwach [WIDEO]

Dzięki najnowszym danym z misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) mapowania gwiazd Gaia, astronomowie mogą zbadać przeszłość i przewidzieć przyszłość Słońca – informuje TVP Nauka.

Nadolbrzym świetnie widziany z Ziemi regeneruje się po eksplozji

Analizując dane z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a astronomowie odkryli, że w 2019 roku doszło do silnej eksplozji na powierzchni Betelgezy – jednej...

zobacz więcej

ESA opublikowała trzecie wydanie bazy danych misji Gaia w poniedziałek 13 czerwca 2022 roku. Baza danych zawiera najdokładniejsze informacje o gwiazdach Drogi Mlecznej. W trzecim wydaniu bazy zawarte zostały informacje o wewnętrznych właściwościach setek milionów gwiazd. Parametry te obejmują temperatury, rozmiary i masy obiektów. Dane dostarczone przez Teleskop Gaia umożliwią opracowanie dokładnych modeli ewolucji gwiazd – informuje TVP Nauka.


Amerykańska astronomka Annie Jump Cannon opracowała widmową klasyfikację gwiazd, która uporządkowała obiekty według linii widmowych. Linie widmowe to ciemne linie, które pojawiają się w tęczy kolorów, gdy światło gwiazdy zostaje rozszczepione przez pryzmat. Okazało się, że układ linii widmowych jest związany z temperaturą gwiazd. Inna amerykańska astronomka, Antonia Maury dokonała osobnej klasyfikacji gwiazd na podstawie szerokości pewnych linii widmowych. Później odkryto, że ma to związek z jasnością i wiekiem gwiazdy. Porównanie tych dwóch właściwości pozwala na wykreślenie każdej gwiazdy we Wszechświecie na jednym diagramie.


Diagram Hertzsprunga-Russella (HR), stał się jednym z kamieni węgielnych astrofizyki. Opracowany niezależnie w 1911 roku przez Ejnara Hertzsprunga i w 1913 roku przez Henry'ego Norrisa Russella wykres HR przedstawia jasność gwiazdy w porównaniu do temperatury jej powierzchni. W ten sposób ujawnia, jak gwiazdy ewoluują podczas ich długich cykli życiowych.


Najnowszy pakiet danych z misji Gaia zawiera szczegółowe informacje o jasności i widmie setek milionów gwiazd.

Kosmiczna medycyna. Minirobot poleci na ISS

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleci robot chirurgiczny. Będzie miał za zadanie przeprowadzenie symulacji zabiegów – informuje TVP Nauka.

zobacz więcej

Paliwo wodorowe


Masa gwiazdy pozostaje względnie stała w czasie jej życia. Jednak na skutek wypalania się paliwa w postaci wodoru, znacznej zmianie podlega temperatura i rozmiar. Gdy paliwo wodorowe w jądrze gwiazdy się wyczerpie, syntezie zaczną podlegać cięższe pierwiastki, a temperatura spadnie.


Dane na temat gwiazd podobnych do Słońca zabrane przez Kosmiczny Teleskop Gaia pozwolą na dokładniejsze oszacowanie ewolucji naszej Dziennej Gwiazdy. Astronomowie zbadali gwiazdy, których temperatura powierzchni wynosi od 3 tys. do 10 tys. stopni Celsjusza, ponieważ są to najdłużej żyjące gwiazdy w Galaktyce, a zatem mogą ujawnić historię Drogi Mlecznej. Są również obiecującymi kandydatami do znalezienia egzoplanet, ponieważ są zasadniczo podobne do Słońca, którego powierzchnia ma temperaturę około 6 tys. stopni Celsjusza.


Naukowcy przeanalizowali ponad 5 tysięcy gwiazd i wybrali tylko te, które mają zbliżoną masę i skład chemiczny do Słońca. Zbadane obiekty miały różny wiek a tym samym były w innych stadiach ewolucji. Badanie przedstawia zatem ewolucję naszego Słońca od przeszłości do przyszłości. Astronomowie pokazali w jaki sposób nasza gwiazda będzie zmieniać swoją temperaturę i jasność w miarę starzenia się.Z badań wynika, że nasze Słońce osiągnie maksymalną temperaturę w wieku około 8 miliardów lat, następnie ostygnie i powiększy się, stając się czerwonym olbrzymem w wieku około 10–11 miliardów lat. Po tej fazie Słońce osiągnie koniec swojego życia i stanie się przyćmionym białym karłem.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFOAplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej