RAPORT

Pogarda

Niemieccy naukowcy stawiają na roślinę. „Niezidentyfikowany toksyczny gatunek w Odrze”

Nowe hipotezy dotyczące katastrofy ekologicznej na Odrze (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Nowe hipotezy dotyczące katastrofy ekologicznej na Odrze (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Niezidentyfikowany jeszcze toksyczny gatunek alg mógł przyczynić się do masowego wyginięcia ryb w Odrze – podejrzewają naukowcy z berlińskiego Instytutu Ekologii Wód i Rybołówstwa Śródlądowego Leibniza. Informuje o tym w środę portal rbb24.

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Prokuratura o szczegółach śledztwa

W śledztwie ws. zanieczyszczenia Odry przesłuchano ok. 228 świadków, przeprowadzono 12 oględzin z udziałem biegłych na różnych odcinkach Odry; z...

zobacz więcej

Dla ekologa wody Christiana Woltera według obecnej wiedzy jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna katastrofy. Przy wysokich temperaturach i przy stosunkowo niskim poziomie wody w górnej Odrze w Polsce glony mogły się masowo rozwijać. Po otwarciu śluz prawdopodobnie toksyczne algi spływały Odrą. To ma wyjaśniać wysoką zawartość tlenu, pomimo wysokich temperatur. 


„Analityk wody Wolf von Tuempling z Centrum Badań nad Środowiskiem Helmholtza w Magdeburgu również uważa tezę o glonach za prawdopodobną, ale może sobie wyobrazić także inne przyczyny” – pisze portal. Przede wszystkim wysoka zawartość soli nadal zastanawia badaczy. Nielegalne zrzuty substancji mogą tu odgrywać pewną rolę. 


Szef Związku Wędkarskiego Brandenburgii/Berlina, Lars Dettmann, nie jest przekonany do teorii alg. Jego zdaniem „ktoś celowo lub w wyniku nieszczęśliwego wypadku wrzucił do systemu rzecznego rzeczy, które mają ogromną siłę oddziaływania”. Wzrost glonów może być po prostu kolejną konsekwencją tego stanu rzeczy. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej