RAPORT

Tusk kontra Tusk

Studentka uniwersytetu w Leeds skazana na 34 lata więzienia

Salmę al-Szehab zatrzymano w rodzinnym kraju, do którego przyjechała na wakacje (fot. Shutterstock)
Salmę al-Szehab zatrzymano w rodzinnym kraju, do którego przyjechała na wakacje (fot. Shutterstock)

Pochodząca z Arabii Saudyjskiej 34-letnia studentka uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii została skazana w ojczyźnie na 34 lata pozbawienia wolności za korzystanie z Twittera i publikowanie w tym serwisie antyrządowych treści – powiadomił brytyjski dziennik „Guardian”.

„NYT”: Saudyjscy zabójcy Chaszodżdżiego byli szkoleni w USA

Czterech Saudyjczyków, którzy brali udział w zabójstwie dziennikarza „Washington Post” Dżamala Chaszodżdżiego, wcześniej uczestniczyło w szkoleniu...

zobacz więcej

Salmę al-Szehab zatrzymano w rodzinnym kraju, do którego przyjechała na wakacje. Początkowo otrzymała karę trzech lat więzienia za wykorzystywanie mediów społecznościowych do „podsycania niepokojów społecznych i działalności wymierzonej w bezpieczeństwo państwa”. W poniedziałek wyrok został zaostrzony po interwencji prokuratury. 


Jak poinformował „Guardian”, domniemana wina studentki miała dotyczyć głównie przekazywania dalej (retweetowania) wpisów krytycznych wobec saudyjskich władz. Były to m.in. apele o uwolnienie więźniów politycznych i poszerzenie zakresu praw obywatelskich kobiet. 


Wyrok przeciwko Al-Szehab zapadł kilka tygodni po wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Arabii Saudyjskiej. „Obrońcy praw człowieka ostrzegali, że spotkanie amerykańskiego przywódcy z saudyjskimi władzami może ośmielić Rijad do bardziej radykalnych działań wobec dysydentów i aktywistów demokratycznych” – czytamy na łamach „Guardiana”. 


„Biden musi teraz przynajmniej zabrać głos i zażądać, aby Salma al-Szehab została uwolniona, a następnie mogła wrócić do Wielkiej Brytanii do swoich synów w wieku czterech i sześciu lat oraz kontynuować tam studia” – ocenił „Washington Post”. 


Jednym z największych udziałowców Twittera jest saudyjski miliarder książę Alwalid ibn Talal, który posiada ponad 5 proc. udziałów poprzez swoją firmę inwestycyjną Kingdom Holdings. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej