RAPORT

Pogarda

„Im zależy, by Polacy byli skonfliktowani”. Hakerski atak z Rosji na stronę Akcji Katolickiej

Stronę shakowano natychmiast po publikacji artykułu w sprawie pomówień wobec bpa Mendyka (fot. Shutterstock)
Stronę shakowano natychmiast po publikacji artykułu w sprawie pomówień wobec bpa Mendyka (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

9 sierpnia dokonano ataku hakerskiego na stronę internetową Akcji Katolickiej w Polsce. Został on przeprowadzony z adresów IP znajdujących się na terytorium Federacji Rosyjskiej kilka minut po publikacji artykułu na temat oskarżenia o pedofilię wobec bpa Marka Mendyka. W rozmowie z portalem tvp.info rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce Artur Dąbrowski ocenił, że ta zbieżność czasowa „nie może być dziełem przypadku”.

Walka z pedofilią. Komisja wystąpiła o dokumentację do sądów lekarskich

O informacje oraz dokumentację do okręgowych sądów lekarzy, pielęgniarek i położnych – w ramach diagnozy zjawiska wykorzystania seksualnego w...

zobacz więcej

– Nasza strona została zhakowana natychmiast po publikacji artykułu dotyczącego pomówień kierowanych pod adresem ks. bpa Marka Mendyka, ordynariusza świdnickiego, a jednocześnie asystenta krajowego Akcji Katolickiej w Polsce – mówi Artur Dąbrowski.

 

Pytany o to motywację, jaką mogliby mieć rosyjscy hakerzy w angażowaniu się w sprawę tego rodzaju rzecznik Akcji Katolickiej wskazuje, że „są grupy nacisku, którym zależy, by Polacy byli wewnętrznie skonfliktowani”.

 

– Z tego powodu celuje się właśnie w autorytety, które uczą wiary, uczą moralności, uczą życia zgodnego z naszą kulturą i tradycją – przekonuje rzecznik Akcji Katolickiej podkreślając, że bp Mendyk jest nie tylko ordynariuszem diecezji świdnickiej, ale też krajowym asystentem Akcji Katolickiej, największego stowarzyszenia katolików świeckich w Polsce


– Proszę zwrócić uwagę, że w większości przypadków sądy uniewinniały kapłanów oskarżonych o pedofilię – mówił w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik stowarzyszenia. W jego opinii problemem jest zjawisko medialnego atakowania – jak się później okazuje – „niewinnie pomówionych osób, które nie mogą się przed takim atakiem bronić”.

 Jak poinformował Dąbrowski, prawnicy stowarzyszenia przeprowadzają ekspertyzę, która ma wskazać dalsze kroki prawne, jakie Akcja Katolicka będzie mogła podjąć wobec sprawców ataku, w celu uzyskania zadośćuczynienia za szkody wywołane atakiem hakerskim. 


Bp Mendyk został oskarżony o molestowanie seksualne przez żyjącego w związku homoseksualnym Andrzeja Pogorzelskiego, który opowiedział o tym w wywiadzie dla „Newsweeka”. Z rozmowy z tygodnikiem wydawanym przez Ringier Axel Springer Polska wynikało, że do takiej sytuacji miało dojść, gdy Pogorzelski miał osiem lat. Hierarcha zaprzeczył oskarżeniom i zażądał publicznych przeprosin. 


Wcześniej to samo pismo uczestniczyło w nagłaśnianiu przypadku Marka Lisińskiego, który oskarżał o pedofilię innego księdza. Lisiński przegrał proces, kapłana uniewinniono.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej