RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Czechy. Ponad 40 ton martwych ryb w rzece. Powodem brak tlenu

Katastrofa ekologiczna koło Brna (fot.  PAP/Marcin Bielecki)
Katastrofa ekologiczna koło Brna (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Rybacy wyłowili z rzeki Dyja pod Brnem kilkadziesiąt ton martwych ryb – informowała pod koniec lipca czeska agencja prasowa CTK. Według tamtejszych władz masowe śnięcie ryb spowodował brak tlenu.

Berlin. Mieszkańcy alarmują o tysiącach śniętych ryb

Mieszkańcy odkryli tysiące martwych ryb w zalewie Klötz w Berlinie – poinformował „Berliner Morgenspost”. Przyczyna śnięcia ryb wciąż jest...

zobacz więcej

O katastrofie ekologicznej w czeskiej rzece przypomniał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. 

 

Pod koniec lipca CTK informowała, że rybacy i służby wyłowiły z rzeki Dyja – najdłuższy prawy dopływ Morawy – w gminie Bulhary kilkadziesiąt ton śniętych ryb. 

 

„Szacuje się, że w rzece znajduje się jeszcze kilkadziesiąt ton martwych ryb, które trzeba usunąć z powodu postępującego rozkładu” – podawała agencja. 

 

„Skala śmiertelności ryb jest już prawdopodobnie większa niż ta, którą rybacy odnotowali dwa lata temu w rzece Bečva, kiedy doszło do wycieku cyjanku. Wówczas zginęło 40 ton ryb” – czytamy. 

 

Lokalne władze wyjaśniły, że z powodu obfitego zakwitu sinic, niskiego stanu wody w rzece i wysokiej temperatury ryby nie miały czym oddychać. „W Dyji żyją ryby roślinożerne, takie jak karp, amur, leszcz i tołpyga, a także drapieżne sumy” – podawano. 

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół biegu rzeki. 12 sierpnia został wprowadzony zakaz wstępu do wód Odry w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Trwa oczyszczanie rzeki z martwych ryb, co jest konieczne, by nie pogłębiły się skutki tej katastrofy ekologicznej. 

 

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że w żadnej z dotychczas zbadanych próbek wody z Odry nie wykryto substancji toksycznych. Zaznaczyła, że wszystkie parametry wody pitnej są prawidłowe i stabilne. 


Do tej pory strażacy wyłowili z Odry ponad 100 ton śniętych ryb.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej