RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Fińska premier do Scholza: Rosjanie nie powinni dostawać wiz

Premier Finlandii Sanna Marin (fot. Furkan Abdula/Anadolu Agency via Getty Images)
Premier Finlandii Sanna Marin (fot. Furkan Abdula/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Coraz więcej unijnych państw chce ograniczeń wizowych dla Rosjan. Przeciwni są jak zwykle Niemcy. Teraz podczas spotkania liderów państw w Norwegii do sprawy odniosła się premier Finlandii Sanna Marin. – Rosjanie nie rozpoczęli wojny, ale ją wspierają – zaznaczyła wskazując, że gdyby nie poparcie obywateli, Putin nie mógłby atakować kolejnych państw. Tymczasem dyktator robi to, a tysiące Ukraińców jest zabijanych.

W USA wiedzieli, że Rosja zaatakuje. Wstrząsające ustalenia wywiadu i decyzja Zełenskiego

Dziennik „The Washington Post” poznał szczegóły ustaleń amerykańskiego wywiadu sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przekonuje, że w USA od...

zobacz więcej

Na spotkaniu premierów państw nordyckich szefowa fińskiego rządu Sanna Marin powiedziała, że Rosjanie wspierają inwazję na Ukrainę.


– Myślę, że to nie jest w porządku, że rosyjscy obywatele mogą podróżować do Europy i Strefy Schengen – zaznaczyła.


Podkreśliła, że dzieje się to w momencie, gdy Rosja zabija ludzi na Ukrainie.


Zobacz także:  Rekordowy korek na moście krymskim. Rosjanie zablokowali przejazd

 

– To jest złe – stwierdziła.


Niemcy znów hamulcowym sankcji na Rosję


Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, będący gościem spotkania premierów państw nordyckich w Oslo, wyraził w poniedziałek swój sprzeciw wobec propozycji zakazu wjazdu do UE dla rosyjskich turystów. – Wiele osób ucieka z Rosji, nie zgadzając się z reżimem Władimira Putina – przekonywał.

To partyzanci stoją za wielkim sukcesem Ukraińców? Gen. Polko: Wojska specjalne lubią ciszę

Tydzień temu świat obiegły nagrania eksplozji w rosyjskiej bazie na Krymie. Teraz kolejny magazyn amunicji okupantów na półwyspie stanął w...

zobacz więcej

– To nie jest wojna narodu rosyjskiego, to jest wojna Putina (...). Wszystkie podejmowane przez nas decyzje nie powinny komplikować wyjazdu z kraju lub ucieczki od dyktatury w Rosji – dodawał Scholz.


Zobacz także:  Scholz: To nie jest wojna Rosjan, to wojna Putina

 

Tymczasem wszystkie sondaże pokazują, że większość Rosjan popiera atak na Ukrainę i wspiera swój rząd w totalitarnych zapędach.


W temacie wiz Finowie nie popierają niemieckiej narracji. We wtorek rano minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto przekazał, że Helsinki mają „gotowy plan na ograniczenie liczby wiz turystycznych przyznawanych obywatelom Rosji”.


– Finlandia ostatnio stała się krajem tranzytowym. Podróżni udają się na lotnisko Helsinki-Vantaa, by lecieć dalej. Postrzegane jest to jako omijanie ograniczeń w podróżowaniu – przyznał szef MSZ. Zaznaczył, że plan zakłada ograniczenie liczby wiz przyznawanych Rosjanom o 80-90 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej