RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Dobrzy Rosjanie i zły car”. Wiceszef MSZ o słowach kanclerza Niemiec

„Próba wybielenia” i dzielenie na „dobrych Rosjan i złego cara” – tak w TVP1 wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz ocenił słowa kanclerza Niemiec Olafa Scholza o wjeżdżaniu do Unii Europejskiej rosyjskich turystów. W państwach UE trwa dyskusja nad wprowadzeniem zakazu wjazdu dla nich. Szef niemieckiego rządu otwarcie się temu sprzeciwia.

Rosjanie „przez pomyłkę” uzbierali pieniądze na dron dla Ukrainy

Zamiast na wsparcie separatystów, pieniądze trafiły do ukraińskiej armii. To efekt hakerskiego „żartu”, za sprawą którego Rosjanie sfinansowali...

zobacz więcej

Na niedawnej konferencji prasowej w Oslo Scholz zadeklarował się jako przeciwnik tego rodzaju sankcji i stwierdził, że „to wojna Putina, a nie narodu rosyjskiego”.


O te słowa w programie „Kwadrans Polityczny” pytany był wiceszef MSZ Marcin Przydacz.


„Nie doczytał raportów”


– Nie doczytał tych wszystkich raportów mówiących o gigantycznym poparciu dla polityki Władimira Putina wśród zwykłych Rosjan, być może nie widział tych wszystkich filmików, w których gromadzą się ludzie, układając się w literkę „Z”, być może nie widział tych wszystkich mityngów, także w Niemczech, w samym Berlinie, ludzi popierających politykę Władimira Putina – mówił dyplomata.


Zobacz także: „Pobedobesie” – fanatyzm, obsesja czy zbiorowe opętanie? Tak świętuje Rosja [WIDEO]


Jak dodał, „można tak żyć i tego nie widzieć, ale warto mieć zinternalizowaną tę wiedzę, aby podejmować decyzje polityczne, jakie są potrzebne”.


– To oczywiście próba w pewnym sensie wybielenia czy spowodowania podziału, że są dobrzy Rosjanie i zły car – ocenił gość TVP1.


Podkreślił też, że „społeczeństwo rosyjskie, karmione propagandą przez ostatnie dziesiątki, setki lat, żyje w imperialistycznym śnie, w którym jego pozycja miałaby zależeć od tego, jak wiele terytoriów zagrabi, jak wiele państw podbije”.


Zobacz także: Koniec z wizami dla Rosjan? Europoseł wskazuje „hamulcowych” w UE

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej