RAPORT

Tusk kontra Tusk

Naddźwiękowe samoloty pasażerskie? American Airlines zamawiają Overture'y

Overture mógłby stać się pierwszym naddźwiękowym samolotem pasażerskim po Concorde i Tu-144 (fot. Boom Supersonic / Cover Images / Forum)
Overture mógłby stać się pierwszym naddźwiękowym samolotem pasażerskim po Concorde i Tu-144 (fot. Boom Supersonic / Cover Images / Forum)

Największe amerykańskie linie lotnicze American Airlines podpisały umowę na zakup 20 naddźwiękowych odrzutowców pasażerskich Overture od Boom Supersonic – podał „Wall Street Journal”. Samolot nie wszedł jeszcze do produkcji.

Awaryjne lądowanie samolotu w Warszawie. Leciał na Fuerteventurę

Awaryjne lądowanie samolotu na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Maszyna wyleciała z Gdańska w poniedziałek wieczorem i docelowo miała...

zobacz więcej

Boom Supersonic przewiduje, że produkcja naddźwiękowego samolotu rozpocznie się w 2024 r., a pierwszy lot odbędzie się dwa lata później. American Airlines oczekuje, że samolot rozpocznie loty pasażerskie do 2029 r. 

   

Samolot Overture został zaprojektowany do przewozu od 65 do 80 pasażerów. Ma być dwukrotnie szybszy od samolotów pasażerskich wykonujących regularne loty. Zgodnie z projektem będzie miał prędkość przelotową Mach 1,7 (około 1800 km na godzinę), wysokość lotu ponad 18 km i zasięg nieco poniżej 8 tys. km. 

 

Samolot Overture mógłby stać się pierwszym naddźwiękowym samolotem pasażerskim po brytyjsko-francuskim Concorde i radzieckim Tu-144. 

  

Boom Supersonic twierdzi, że samolot będzie w stanie latać na ponad 600 trasach w czasie o połowę krótszym niż teraz – np. z Miami do Londynu w mniej niż pięć godzin, a z Los Angeles do Honolulu w trzy godziny – przy cenach porównywalnych z aktualnymi cenami klasy biznes. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej