RAPORT

Tusk kontra Tusk

Niedemokratyczne działania byłego premiera Australii? „To było konieczne”

Scott Morrison (fot. Asanka Ratnayake/Getty Images)
Scott Morrison (fot. Asanka Ratnayake/Getty Images)

Były premier Australii Scott Morrison powiedział w środę, że objęcie przez niego w sekrecie stanowisk pięciu ministrów było konieczne ze względu na pandemię Covid-19. Działania Morrisona w czasie sprawowania władzy powszechnie uznano w Australii za niedemokratyczne.

Australia: Konto premiera Morrisona na chińskiej platformie społecznościowej przejęte

„The Daily Telegraph” poinformował w poniedziałek, że konto australijskiego premiera Scotta Morrisona na należącej do Chin platformie mediów...

zobacz więcej

Urzędujący premier Anthony Albanese ujawnił, że między marcem 2020 a majem 2021 r. Morrison sprawował funkcję ministra zdrowia, finansów, spraw wewnętrznych, skarbu i przemysłu. Oznaczało to, że dzierżył taką samą władzę nad tymi sektorami jak ministrowie, którzy wcześniej zostali wyznaczeni na te stanowiska.


Albanese zwrócił się o opinię w tej sprawie do prokuratora generalnego, aby określił, czy działania Morrisona były legalne. Wielu współpracowników byłego szefa rządu było zaskoczonych, gdy jego decyzja wyszła ona na jaw. „Niektórzy wezwali Morrisona do rezygnacji z członkostwa w parlamencie, gdzie po porażce wyborczej zasiada jako poseł opozycji” – pisze agencja Associated Press.


Morrison przekazał dziennikarzom w Sydney, że chce przeprosić swoich kolegów, ale wciąż uważa swoje działania za uzasadnione. 


– Wierzyłem, że konieczne jest posiadanie władzy, faktycznych nadzwyczajnych uprawnień, których można użyć w sytuacjach ekstremalnych i nie do przewidzenia, pozwalających mi działać w interesie narodowym – powiedział były premier.

Premier Australii: Mamy zastrzeżenia do skuteczności bojowej francuskich okrętów

Premier Australii Scott Morrison powiedział podczas konferencji prasowej w Sydney, że jego kraj miał „zasadnicze i poważne zastrzeżenia” odnośnie...

zobacz więcej

Morrison nie żałuje decyzji 


Podkreślił, że woli być krytykowany za przekroczenie granic niż za niepodejmowanie żadnych działań. Zapytany, dlaczego nie poinformował ministrów w swoim gabinecie, odpowiedział, że obawiał się, iż jego kroki mogły zostać wówczas źle zrozumiane. Dodał, że nie było potrzeby uświadamiania ministrów o podjętych działaniach, skoro używał swoich nowych uprawnień tylko w nagłych wypadkach.


Morrison co najmniej raz wykorzystał te uprawnienia, aby cofnąć decyzję ówczesnego ministra przemysłu Keitha Pitta o zatwierdzeniu kontrowersyjnego projektu gazowego u wybrzeży Nowej Południowej Walii. Pitt oświadczył, że nie był świadomy, iż premier wspólnie z nim sprawował nadzór nad tym sektorem.


 W tamtym czasie Morrison zapowiedział, że jako premier zawetuje projekt, nie wspominając, że ma takie same uprawnienia jak Pitt.


Nominacja Morrisona na pięć stanowisk ministerialnych została zatwierdzona przez gubernatora generalnego Australii Davida Hurleya; powiedział on, że postępował zgodnie z konstytucją, podpisując „za radą premiera dokument administracyjny”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej