RAPORT

Tusk kontra Tusk

Naukowcy przewidują efekty wojny nuklearnej USA z Rosją

Produkcja spożywczych kalorii spadłaby w efekcie aż o 90 proc. (fot. Shutterstock/Romolo Tavani)
Produkcja spożywczych kalorii spadłaby w efekcie aż o 90 proc. (fot. Shutterstock/Romolo Tavani)

„5 mld ludzi mogłoby zginąć wskutek nuklearnej wojny między USA i Rosją. Nie byłyby to bezpośrednie ofiary użycia broni, ale głodu wywołanego przez sadzę, odcinającą uprawy od słonecznego światła. Produkcja spożywczych kalorii spadłaby w efekcie aż o 90 proc.” – szacują naukowcy na łamach pisma „Nature Food”.

Amerykański admirał o Rosji i Chinach: Możliwa wojna nuklearna

Admirał Charles Richard, dowódca Dowództwa Strategicznego Stanów Zjednoczonych twierdzi, że istnieje realna możliwość wojny nuklearnej pomiędzy...

zobacz więcej

Międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez ekspertów z Rutgers University przedstawił analizę żywieniowych skutków wojny nuklearnej.


– Dane mówią nam jedną rzecz: nuklearnej wojnie trzeba koniecznie zapobiec – podsumowuje prof. Alan Robock, współautor opracowania. Wraz ze współpracownikami obliczył on, ile sadzy trafiłoby do atmosfery z powodu pożarów wywołanych nuklearnymi eksplozjami. Wzięli pod lupę sadzę dlatego, że substancja ta blokuje dostęp światła słonecznego do powierzchni ziemi.


Naukowcy wykonali modele dla sześciu różnych scenariuszy – pięciu mniejszych konfliktów między Pakistanem i Indiami oraz jednego dużego – miedzy Rosją i USA.  Wykorzystali system opracowany przez National Center for Atmospheric Research (NCAR), który pozwala ocenić produkcję zbóż w poszczególnych krajach, w różnych warunkach klimatycznych.  Oszacowali też zmiany w hodowli zwierząt i w dostępie do ryb w globalnych łowiskach.

Apel o świat bez broni jądrowej w 77. rocznicę ataku atomowego USA na Nagasaki

Podczas uroczystości z okazji 77. rocznicy ataku atomowego USA na Nagasaki mer tego japońskiego miasta zaapelował o eliminację broni jądrowej –...

zobacz więcej

Skutki wojny nuklearnej na małą i wielką skalę


Nawet po niewielkim konflikcie, w ciągu pięciu lat, globalna produkcja spożywczych kalorii spadłaby o 7 proc. – oszacowali. 


Ich zdaniem byłby to najsilniejszy spadek od 1961 r., kiedy to Food and Agricultural Organization zaczęła prowadzić systematyczne szacunki. Przy wielkoskalowej wojnie między USA i Rosją produkcja kalorii zmalałaby aż o 90 proc. przez trzy, cztery lata. 


Uprawy najbardziej ucierpiałyby na średnich i dużych szerokościach geograficznych, m.in. w krajach, które eksportują zboża, jak Rosja i USA. W państwach zależnych od importu, np. w Afryce, czy na Środkowych Wschodzie, pojawiłyby się szczególnie dotkliwe niedobory żywności.


Naukowcy sprawdzili, czy w wykarmieniu ludzi pomogłoby wykorzystanie zbóż przeznaczanych dla zwierząt hodowlanych i zmniejszenie skali marnowania jedzenia. Twierdzą jednak, że przy konflikcie na dużą skalę takie działania przyniosłyby minimalne korzyści.


– Przyszłe prace pozwolą na dodatkowe zwiększenie dokładności modeli odnośnie produkcji rolnej. Na przykład podgrzanie stratosfery zniszczyłoby warstwę ozonową, co spowodowałoby nasilenie promieniowania ultrafioletowego na powierzchni. Musimy zrozumieć, jakie miałoby to skutki – podkreśla Lili Xia, główna autorka publikacji.

Miedwiediew: Karanie Rosji, z jej potencjałem nuklearnym, absurdalne

Kolejny skandaliczny wpis Dmitrija Miedwiediewa, byłego premiera i prezydenta Rosji, a obecnie zastępcy przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa, w...

zobacz więcej

Jedyne długofalowe rozwiązanie


 Uczestniczący w badaniu klimatolodzy University of Colorado pracują także nad modelami dotyczącymi sadzy z uwzględnieniem poszczególnych miast. Mają one brać pod uwagę nawet materiały obecne w budynkach, co pozwoli określić ilość dymu, jaki mógłby powstać w przypadku pożarów.


– Obecna wiedza – podkreślają badacze – i tak wystarczy do stwierdzenia, że nawet niewielka wojna nuklearna unicestwiłaby globalne systemy produkcji i dystrybucji żywności, zabijając miliardy ludzi.


– Jeśli nuklearna broń istnieje – może być użyta, a świat już kilkakrotnie zbliżył się do wojny nuklearnej – przypomina prof. Robock.


– Wycofanie broni nuklearnej to jedyne długofalowe rozwiązanie. Uchwalony przed pięcioma laty Traktat o zakazie broni jądrowej przyjęło 66 krajów, z których żaden nie jest mocarstwem nuklearnym. Nasza praca jasno pokazuje, że nadszedł czas, aby tych dziewięć państw posłuchało nauki oraz reszty świata i podpisało Traktat – podkreśla ekspert.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej