RAPORT

Pogarda

Białoruś. Myśliwce Su-34 wystrzeliły rakiety na Ukrainę

Samoloty Su-34 (fot. Shutterstock/Media_works)
Samoloty Su-34 (fot. Shutterstock/Media_works)

Najnowsze

Popularne

Rosyjskie siły przeprowadziły atak rakietowy na lotnisko wojskowe w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy – poinformowało Dowództwo Centrum ukraińskich sił powietrznych. Dodało, że pociski wystrzeliły samoloty Su-34 z terytorium Białorusi.

Mińsk szykuje się do ataku? Kuriozalne przemówienie ministra obrony

Białoruś nie pozwoli Zachodowi rozpętać na swoim terytorium konfliktu z wykorzystaniem nielegalnych formacji zbrojnych utworzonych na Ukrainie –...

zobacz więcej

Jak głosi komunikat, w lotnisko uderzyły dwa kierowane pociski rakietowe Ch-59. Zrzuciły je samoloty nadlatujące z terytorium Białorusi, które udawały loty szkoleniowe. 

  

Uszkodzony został pas startowy i kilka pojazdów. Nie ma ofiar w ludziach; żołnierze zeszli do schronów – zapewniły służby prasowe ukraińskiego dowództwa. 

 

Reżim Łukaszenki wspiera Rosję w inwazji


Białoruskie media niezależne alarmowały w poniedziałek, że na lotnisku Ziabrauka w obwodzie homelskim Białorusi skoncentrowano dużą liczbę rosyjskich systemów rakietowych, co może świadczyć o przygotowaniach do ataku na Ukrainę. 

  

„Dzięki zdjęciom z kosmosu nasz zespół mógł dokonać aktualnego i pełnego oglądu całego sprzętu i obiektów, które w tej chwili znajdują się w Ziabrowce” – ocenili blogerzy z projektu Biełaruski Hajun, monitorujący ruchy wojsk i uzbrojenia na terytorium Białorusi. 

Rosjanie na dowódczych stanowiskach w białoruskiej armii? Łukaszenka zwolnił generałów

Alaksandr Łukaszenka dekretem zwolnił ze służby wojskowej generałów Hienadzia Kazłouskiego, dowódcę wojsk rakietowych i artylerii armii...

zobacz więcej

Według nich na lotnisku znajduje się 10-14 systemów rakietowych S-400 Triumf, trzy stacje radiolokacyjne Kasta 2E2 oraz 48Ja6 Podlot, oraz dwa systemy rakietowe Pancir. Jest tam także magazyn amunicji z pociskami do systemów S-300/400. 

  

Blogerzy piszą, że samoloty Ił-76 rosyjskich sił zbrojnych dostarczają rakiety do systemów S-400 na lotnisko w Homlu, a stamtąd są one wiezione do Ziabrowki.  


Białoruś. Trwają przygotowania do ataku


Analiza zdjęć pozwala sądzić, że „trwają przygotowania do zmasowanego ataku rakietowego na terytorium Ukrainy w najbliższych tygodniach”. Po raz ostatni taki atak z terytorium Białorusi miał miejsce 28 lipca. 

  

W zeszły czwartek Biełaruski Hajun poinformował o serii wybuchów na lotnisku Ziabrowka. Zniszczony został czołg T-72, radar kierowania ogniem RPN 92N6E i amunicja. Są też ofiary śmiertelne. Ukraińskie wojsko sugerowało, że za atak odpowiadają partyzanci. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej