RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Setki miliardów dolarów na walkę ze zmianą klimatu. Ustawa podpisana

Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę Inflation Reduction Act (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)
Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę Inflation Reduction Act (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę Inflation Reduction Act, zakładającą między innymi wydatek około 370 mld dolarów na projekty związane ze zmianą klimatu i transformacją energetyczną oraz drugie tyle na wydatki związane ze służbą zdrowia. Ustawa ustanowi też minimalny 15-proc. podatek dla największych korporacji.

Strefa euro i „unijna pomoc”. Grecja znów na skraju bankructwa

43 proc. Greków nie stać na zagraniczne wakacje. Według Eurostatu w gorszej sytuacji są tylko Rumuni i Bułgarzy. „Okazuje się, że znaczny wpływ...

zobacz więcej

– Teraz zrobię to, na co czekałem od 18 miesięcy – powiedział Biden tuż przed podpisaniem ustawy, którą określił jako jedną z najważniejszych swojej prezydentury oraz podjęciem „najbardziej agresywnego w historii działania w sprawie kryzysu klimatycznego”.


Ustawa przewiduje wydanie 369 mld dolarów w ciągu 10 lat – głównie w postaci ulg podatkowych – na inwestycje między innymi w energię odnawialną, termomodernizację domów, zakup samochodów elektrycznych produkowanych w USA oraz ograniczenie emisji metanu. Według prognoz Białego Domu ma to pozwolić na redukcję emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 roku w stosunku do poziomu z 2005 roku.


Druga część ustawy, dotycząca służby zdrowia, pozwala na negocjowanie przez rządowy program ubezpieczeń zdrowotnych dla seniorów cen leków – co ma na celu obniżenie ich ceny – oraz zwiększenie dopłat do ubezpieczeń zdrowotnych dla rodzin o niskich i średnich dochodach.


Podatek od największych korporacji


Głównym źródłem funduszy na nowe wydatki ma być ustanowienie minimalnego, 15-proc. podatku od największych korporacji, z których wiele płaciło dotąd niewiele albo nic, jeśli wykazało straty. Dodatkowo budżet ma zasilić inwestycja w zatrudnienie dziesiątek tysięcy nowych pracowników urzędu skarbowego (IRS).


Ruch ma w domyśle zwiększyć ściągalność podatków – zwłaszcza od zarabiających powyżej 400 tys. dolarów rocznie, choć jest przedmiotem intensywnej krytyki ze strony Republikanów.


Biały Dom przewiduje, że w ciągu dekady akt ma zmniejszyć deficyt budżetowy o 300 mld dolarów. Jednocześnie według analizy skutków legislacji, wbrew swojej nazwie „ustawa o redukcji inflacji” nie będzie miała znaczącego wpływu na inflację.


Podpisana przez Bidena ustawa, osiągnięta po półtora roku burzliwych negocjacji wewnątrz Partii Demokratycznej, jest spełnieniem części obietnic wyborczych prezydenta, choć z początkowej wersji ustawy zniknęło między innymi wprowadzenie bezpłatnych przedszkoli i gwarantowanych przez państwo płatnych urlopów rodzicielskich.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Jest to też kolejna z uchwalonych za kadencji Bidena „pokoleniowych” inwestycji, po tym jak Biden podpisał warty 1,2 bln dolarów pakiet wydatków na infrastrukturę oraz 280 mld na inwestycję w badania naukowe i produkcję półprzewodników. – Wszystkie te postępy są częścią naszej wizji i planu (...) by zapewnić, że demokracja przynosi efekty dla waszego pokolenia – powiedział Biden.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej