RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Dodatek węglowy. Rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku podpisane

Wniosek trzeba złożyć w gminie do 30 listopada (fot. Gov.pl)
Wniosek trzeba złożyć w gminie do 30 listopada (fot. Gov.pl)

Rozporządzenie w sprawie wzoru o dodatek węglowy, które wchodzi w życie w środę, zostało podpisane – przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego, mogą otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł.

Plan połączenia Orlenu i PGNiG. Jest opinia biegłego rewidenta

Plan połączenia Orlenu z PGNiG został sporządzony poprawnie i rzetelnie – wskazano w opinii biegłego rewidenta. Jak dodano, określony w planie...

zobacz więcej

„Dzisiaj podpisałam rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy, które wchodzi jutro w życie” – poinformowała we wtorkowym wpisie na Twitterze szefowa resortu klimatu.


Minister Moskwa dodała, że Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego, „mogą składać wnioski w swojej gminie i otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł”.


Aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, trzeba będzie złożyć wniosek w gminie do 30 listopada. Gmina będzie miała z kolei 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będą mogli otrzymać opalający swoje domy węglem kamiennym bądź jego pochodnymi.


11 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym. Przewiduje ona dodatek w wysokości 3 tys. zł przysługujący gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.


Dodatek będzie zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia. Ważnym warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej