RAPORT

Tusk kontra Tusk

Salwador walczy z gangami. Stan wyjątkowy. Nayiba Bukele wypowiedział wojnę maras

Przestępczość to palący problem w Salwadorze (fot. Camilo Freedman/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Przestępczość to palący problem w Salwadorze (fot. Camilo Freedman/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Policja Salwadoru aresztowała 50 tys. osób od początku „wojny” z gangami, ogłoszonej pięć miesięcy temu przez prezydenta Nayiba Bukele – poinformowały władze.

Uciekał przed policją, spowodował wypadek, w którym zginęły cztery osoby

Cztery osoby zginęły na autostradzie w zachodniej części Teksasu, kiedy uciekający przed policją kierowca z duża prędkością zjechał na przeciwny...

zobacz więcej

– Osiągnęliśmy liczbę 50 tys. aresztowanych podczas stanu wyjątkowego – powiedział dyrektor krajowej policji cywilnej Mauricio Arriaza. Skonfiskowano również 1283 sztuki broni palnej i ponad milion dolarów.


Przyjęty pod koniec marca po fali przemocy związanej z walkami gangów, w której zginęło 87 osób, stan wyjątkowy, pozwalający policji na dokonywanie aresztowań bez nakazu, został z miesiąca na miesiąc przedłużany przez parlament kontrolowany przez zwolenników Bukele.


W sumie około 66 tys. domniemanych członków „maras”, gangów przestępczych, jest uwięzionych w Salwadorze, w tym 16 tys. zatrzymanych przed stanem wyjątkowym.Aby poradzić sobie ze wzrostem populacji więziennej, prezydent Bukele zarządził budowę gigantycznego więzienia na 40 tys. miejsc w centrum kraju. Placówka ta powinna zostać otwarta pod koniec roku.


Walka z przestępczością przyniosła 40-letniemu prezydentowi rekordową popularność w kraju. Jednak organizacje pozarządowe, Amnesty International i Human Rights Watch, potępiły arbitralne aresztowania i związane z nimi inne naruszenia praw człowieka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej