RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemieccy żołnierze wracają na misję pokojową. Po 10 latach

Niemieccy żołnierze mają zapobiegać próbom destabilizacji BiH (fot. Bundeswehr.de)
Niemieccy żołnierze mają zapobiegać próbom destabilizacji BiH (fot. Bundeswehr.de)

Gdy wzrastają obawy o destabilizację na Bałkanach, niemieccy żołnierze wracają na unijną misję pokojową w Bośni i Hercegowinie po 10 latach, odkąd Berlin wycofał się z kraju – podała Agencja Reutera za niemieckim wojskiem.

„WSJ”: Niemcy przedłużą działanie ostatnich trzech elektrowni jądrowych

Niemiecki rząd planuje przełożyć zamknięcie ostatnich trzech działających elektrowni jądrowych w kraju, planowane obecnie na koniec obecnego roku -...

zobacz więcej

Pierwsi niemieccy żołnierze, którzy przybyli do BiH w ramach nowej misji, uczestniczyli we wtorek w ceremonii zorganizowanej w Sarajewie w bazie EUFOR – wojsk używanych podczas misji pokojowych Unii Europejskiej w BiH. Berlin planuje rozmieścić około 30 jednostek w kraju do połowy września, powracając tym samym do liczebności z 2012 roku.


BiH leży setki kilometrów od Ukrainy i toczącej się tam wojny z Rosją, ale stoi w obliczu coraz bardziej asertywnego ruchu separatystycznego bośniackich Serbów, który według analityków ma co najmniej ciche poparcie z Moskwy – zwraca uwagę Agencja Reutera.


Więcej wojsk


Zaledwie kilka dni po rosyjskiej inwazji UE postanowiła podwoić liczebność sił pokojowych EUFOR do 1100, aby uniknąć potencjalnej destabilizacji.


Przywódca Serbów bośniackich Milorad Dodik przekazał, że niemieccy żołnierze nie są mile widziani w BiH, odnosząc się w swojej wypowiedzi do roli Niemiec w czasie II wojny światowej. W maju Dodik zapowiadał, że osobiście będzie przeciwstawiał się wprowadzaniu w BiH jakichkolwiek sankcji wymierzonych w Rosję.Obecny mandat EUFOR wygasa w listopadzie i decyzja o przedłużeniu go na kolejny rok należy do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rosną jednak obawy, że Moskwa może wykorzystać swoje weto do udaremnienia porozumienia.


EUFOR zastąpił siły pokojowe NATO w BiH w 2004 r. Na mocy porozumienia pokojowego z Dayton, kończącego trwającą w latach 1992-95 wojnę, BiH tworzy zamieszkana przez Serbów Republika Serbska oraz Federacja Bośni i Hercegowiny, na terenie której mieszkają Bośniacy (zamieszkujący Bałkany Słowianie wyznający islam) i Chorwaci. Obie jednostki połączone są słabym rządem centralnym, z siedzibą w Sarajewie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej