RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Jakie dodatkowe koszty ogrzewania mieszkań? Analiza MF

Energetyka stała się jeszcze większym wyzwaniem po rosyjskiej agresji na Ukrainę (fot. Pexels)
Energetyka stała się jeszcze większym wyzwaniem po rosyjskiej agresji na Ukrainę (fot. Pexels)

Koszty dodatków dla osób ogrzewających mieszkania w różny sposób mogą wynieść około 20 mld zł – powiedział główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czerniecki. Jednocześnie zapewnił w Polskim Radiu, że sytuacja budżetu państwa jest bardzo dobra, o czym świadczy wysokość nadwyżki w budżecie, która jest efektem wysokich wpływów podatkowych.

Kolosalny wzrost wpływów z CIT. Analitycy wyjaśniają powód

W okresie styczeń-lipiec 2022 wpływy z CIT wobec analogicznego okresu roku ubiegłego były wyższe o 47 proc. i wyniosły 14,6 mld zł – wynika z...

zobacz więcej

– Od stycznia do lipca wpływy z podatku CIT w relacji do ubiegłego roku wzrosły prawie o 50 proc. – powiedział. Dodał, że wyższe niż rok temu były też wpływy z podatku VAT i PIT.


Czernicki zaznaczył jednak, że przed rządem stoi szereg wyzwań, np. sfinansowanie dodatków dla osób ogrzewających mieszkania w różny sposób. Wyliczył, że łączy koszt dla budżetu z tego tytułu może wynieść około 20 mld zł. Zaznaczył też, że poważnym kosztem jest utrzymanie tarczy antyinflacyjnej (obniżka akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe, czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży ww. paliw, zerowy VAT na żywność – przyp. red.).


Główny ekonomista pytany w jaki sposób prognozowane spowolnienie gospodarcze spowodowane wojną na Ukrainie wpłynie na finanse państwa, zauważył, „że zawsze, jak gospodarka zwalnia, zmniejszają się wpływy do budżetu”. Zapowiedział też, że resort finansów jest na ostatnim etapie domykania prac na prognozą budżetową, która zostanie przedstawiona w najbliższych tygodniach.


Zapytany o wzrost PKB w tym roku Czernicki wskazał, że to na pewno będzie więcej niż zakładany w poprzedniej prognozie resortu wzrost na poziomie 3,8 proc. Jak poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów, w okresie styczeń-lipiec dochody budżetu państwa były wyższe o 35,2 mld zł w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Plan połączenia Orlenu i PGNiG. Jest opinia biegłego rewidenta

Plan połączenia Orlenu z PGNiG został sporządzony poprawnie i rzetelnie – wskazano w opinii biegłego rewidenta. Jak dodano, określony w planie...

zobacz więcej

Nadwyżka w budżecie


– Szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń-lipiec 2022 roku w stosunku do ustawy budżetowej na 2022 roku wyniosło: dochody: 313,3 mld zł, tj. 63,7 proc., wydatki: 278,6 mld zł, tj. 53,4 proc. – podano w komunikacie MF.


MF dodało, że w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego: dochody z podatku VAT były wyższe o 9,9 proc. r/r (tj. ok. 12,0 mld zł), dochody z podatku PIT były wyższe o 12,5 proc. r/r (tj. ok. 5,0 mld zł), dochody z podatku CIT były wyższe o 47,2 proc. r/r (tj. ok. 14,6 mld zł), dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 10,0 proc. r/r (tj. ok. 4,3 mld zł).


„W okresie styczeń-lipiec 2022 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło około 34,8 mld zł i było niższe o około 2,0 mld zł (tj. 5,4 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń-lipiec 2021 r. W budżecie zanotowano tym samym nadwyżkę w wys. 34,7 mld zł” – przekazało.W komunikacie wyjaśniono, że „w kolejnych miesiącach wynik budżetu państwa ulegnie zmianie z uwagi na koszty związane z ustawą o dodatku węglowym (ok. 9,5 mld zł z zysku NBP zostanie przeznaczone na finansowanie dodatków węglowych) oraz kosztami projektowanej, uzupełniającej w stosunku do dodatków węglowych, regulacji dotyczącej wsparcia finansowego w postaci jednorazowego dodatku dla indywidualnych posiadaczy innych źródeł ciepła, która będzie kosztowała kolejne 10 mld zł”.


„Te działania jak i kolejne wydatki planowane na ten rok wpłyną na kształtowanie się nadwyżki i deficytu w kolejnych miesiącach” – zaznaczono.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFOAplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej