RAPORT

Pogarda

Wojewoda dolnośląski: Na Odrze obserwuje się ławice ryb

Parametry w próbkach wody pobieranych na dolnośląskim odcinku Odry ulegają poprawie (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Parametry w próbkach wody pobieranych na dolnośląskim odcinku Odry ulegają poprawie (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Odra na odcinku dolnośląskim wróciła do normy; parametry fizyko-chemiczne w głównym nurcie rzeki są już takie same, jak średnia wieloletnia – poinformował we wtorek wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

Służby rozważają trzy hipotezy nt. Odry. Pojawia się inny pierwiastek [WIDEO]

– W żadnej z dotychczas zbadanych próbek wody z Odry nie wykryto substancji toksycznych - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska...

zobacz więcej

Obremski podczas wieczornej konferencji prasowej powiedział, że parametry w próbkach wody pobieranych na dolnośląskim odcinku Odry od 5 sierpnia „ulegają poprawie”. – Parametry fizyko-chemiczne w głównym nurcie rzeki są już takie same jak średnia wieloletnia. Odra na odcinku dolnośląskim wróciła do normy – mówił wojewoda. Podkreślił przy tym, że WIOŚ we Wrocławiu prowadzi na bieżąco analizy wody w rzece


Obremski podkreślił, że w związku z katastrofą ekologiczną w Odrze nie ma zagrożenia dla życia ani zdrowia mieszkańców regionu. – Według raportów, które otrzymuję od sanepidu czy od Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej, wszystkie parametry, które badamy, są zdecydowanie pozytywne – mówił wojewoda. Wyjaśnił, że inspekcja weterynaryjna bada m.in. toksyny – kadm, rtęć, arsen oraz pestycydy. – Mamy zawyżenie jednego parametru, jeśli chodzi o rybę znalezioną w fosie miejskiej, ale to może być specyficzna sytuacja i uogólnianie tego przypadku nic nie daje. Pozostałe próbki przebadane przez inspektorat weterynaryjny są w normach – dodał Obremski. 


Wojewoda wskazał również, że sanepid bada pod względem jakości żywność. – Tu też analizy nie wskazują na nic niepokojącego – powiedział. Obremski podkreślił, że w związku z zanieczyszczeniem Odry nie było na Dolnym Śląsku przypadku zgłaszania przez ludzi jakichś dolegliwości. 


Obremski powiedział również, że na dolnośląskim odcinku Odry obserwowane są ławice ryb. – To pokazuje, że następuje jakiś proces regulacji. Nie chcę oczywiście umniejszać tego, co się zdarzyło, ale też nie chcę wchodzić tylko w czarne scenariusze – zaznaczył. 

Odra. Rybak wskazuje na prawdopodobne przyczyny śnięcia ryb

Rybak z 30-letnim stażem pytany przez reporterkę TVP3 Szczecin o pomór ryb w Odrze uspokaja. – Sytuacja wraca do normy. Ale trzeba jeszcze poczekać...

zobacz więcej

Obremski podkreślił, że nadal będą obowiązywały ograniczenia wprowadzone w związku z masowym śnięciem ryb w Odrze – m.in. zakaz wędkowania w rzece. – Mieliśmy na początku miesiąca dużo martwych ryb przed Oławą, a później, po sześciu dniach, śnięte ryby pojawiły się w Głogowie. Dlatego chociaż teraz są lepsze parametry fizyko-chemiczne, to z tego powodu, że nie znamy przyczyn śnięcia ryb, chcemy być jeszcze ostrożni i nie odwołujemy obostrzeń – wyjaśnił wojewoda. 


Dodał, że są w regionie miejsca „wyjątkowe”, to – jak mówił – fosa miejska we Wrocławiu, Zalew Bajkał i Zalew Prężycki. – W tych zbiornikach rośnie stężenie tlenu i one muszą być przez nas monitorowane – zaznaczył Obremski. 


Wojewoda podkreślił, że dalsze działania są uzależnione od stwierdzenia przyczyny masowego pomoru ryb. –Mamy kłopot z ustaleniem przyczyny i to jest największe wyzwanie. Mam wrażenie, że coraz więcej osób mówi o pewnych przyczynach naturalnych, być może mamy do czynienia z kumulacją kilku czynników. Proszę też zwrócić uwagę na pewną nieciągłość zjawiska pomoru ryb. Mieliśmy śnięte ryby pod Oławą, później w Głogowie, to powinny być one też w Malczycach, a tam niczego takiego nie stwierdzono – podał Obremski. 


Wojewoda powiedział też m.in., że od początku sierpnia na dolnośląskim odcinku Odry i przyległych do niej zalewach wyłowiono łącznie ponad 7 ton śniętych ryb. 


Podczas konferencji prasowej wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa, który zastępował Obremskiego podczas jego urlopu (do wtorku), przedstawił działania podejmowane przez urząd oraz współpracujące z nim instytucje w związku z masowym pomorem ryb w Odrze. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej