RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„WSJ”: Niemcy przedłużą działanie ostatnich trzech elektrowni jądrowych

Ministerstwo gospodarki w Berlinie dementuje doniesienia amerykańskiego pisma (fot. Shutterstock)
Ministerstwo gospodarki w Berlinie dementuje doniesienia amerykańskiego pisma (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Niemiecki rząd planuje przełożyć zamknięcie ostatnich trzech działających elektrowni jądrowych w kraju, planowane obecnie na koniec obecnego roku - podał we wtorek dziennik „Wall Street Journal”, powołując się na trzech urzędników w rządzie Olafa Scholza. Informacje te zdementował resort gospodarki w Berlinie.

Żenujący „dowcip” Tuska: kpi z nazwiska minister klimatu, bo Polska nie chce ponosić konsekwencji niemieckich błędów

„Decyzję podjęła Moskwa. Minister Anna Moskwa” – taką kpinę z nazwiska szefowej resortu klimatu umieścił na Twitterze Donald Tusk. Wszystko...

zobacz więcej

Jak podaje amerykański dziennik, decyzja w rządzie Niemiec została już podjęta, ale zanim dojdzie do jej sformalizowania, potrzebny będzie szereg kroków, w tym głosowanie w gabinecie oraz w Bundestagu, a także dokończenie prognozy potrzeb energetycznych Niemiec tej zimy, w związku ze zmniejszeniem dostaw gazu z Rosji. 

 

Wkrótce po ukazaniu się artykułu doniesienia w nim zawarte zdementowało niemieckie ministerstwo gospodarki. – Te doniesienia są nieprawdziwe i nie mają żadnej podstawy w faktach – napisano w komunikacie. 

 

Przeczytaj także: Scholz: To nie jest wojna Rosjan, to wojna Putina


Mimo to gazeta twierdzi, że decyzja jest już przesądzona, a w efekcie Niemcy mają tymczasowo zrezygnować z zamknięcia wraz z końcem bieżącego roku trzech ostatnich elektrowni jądrowych: Isar 2 w Bawarii, Neckarwestheim 2 w Badenii-Wirtembergii i Emsland w Dolnej Saksonii. Plan odchodzenia od energii jądrowej rozpoczął się jeszcze za rządów kanclerza Gerharda Schroedera i został przyspieszony przez rząd Angeli Merkel po katastrofie w elektrowni jądrowej w japońskiej Fukushimie w 2011 r. 

 


Zmiana planów ma mieć związek ze spodziewanym kryzysem energetycznym podczas najbliższej zimy i z niedoborem gazu. Do takiej decyzji Niemcy przekonywać miał m.in. podczas lipcowej wizyty wysłannik Departamentu Stanu USA Amos Hochstein. 

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej