RAPORT

Tusk kontra Tusk

ME w kolarstwie torowym. Urszula Łoś srebrną medalistką keirinu

Reprezentacja Polski wyjeżdża z Monachium z czterema medalami (fot. Sebastian Widmann/Getty Images)
Reprezentacja Polski wyjeżdża z Monachium z czterema medalami (fot. Sebastian Widmann/Getty Images)

Urszula Łoś wywalczyła we wtorek w Monachium srebrny medal kolarskich mistrzostw Europy na torze w keirinie. Złoto zdobyła Niemka Lea Sophie Friedrich. Piąte lokaty wywalczyli Rafał Sarnecki w keirinie oraz siostry Daria i Wiktoria Pikulik w madisonie.

Lekkoatletyczne ME w Monachium. Kiedy startują Polacy?

Ponad 4,8 tys. sportowców z 12 dyscyplin walczy na Mistrzostwach Europy w Monachium o 177 kompletów medali. Rywalizacja rozpoczęła się 10 sierpnia...

zobacz więcej

Polka, która już w półfinale keirinu prezentowała znakomitą dyspozycję, wylosowała prowadzenie na trzech pierwszych rundach. Miała więc najgroźniejsze rywalki za plecami i musiała odpierać ich ataki. Dwa okrążenia przed końcem wyprzedziła ją aktualna mistrzyni świata Friedrich. 


Łoś utrzymywała się na medalowej pozycji przez resztę dystansu, trzymając się blisko Niemki i odpierając ataki doświadczonej Francuzki Mathilde Gros. Ta jednak osłabła na ostatniej rundzie i Łoś niezagrożona finiszowała na drugiej pozycji. Na trzecie miejsce w ostatniej chwili przesunęła się Starikowa. 


W finale B (o miejsca 7-12) drugie miejsce zajęła Marlena Karwacka plasując się na ósmej lokacie w końcowej klasyfikacji mistrzostw. 


Siostry Wiktoria i Daria Pikulik (brązowa medalistka omnium) zajęły piąte miejsce w wyścigu madison. Złoty medal wywalczyły Włoszki – Rachel Barbieri i Silvia Zanardi, które po raz pierwszy wystartowały w tym zestawieniu w wyścigu parami. 


Polki przez cały dystans plasowały się w czołówce wyścigu zdobywając punkty na lotnych finiszach i długo utrzymywały się na medalowej pozycji. W końcówce zostały wyprzedzone przez dwójkę brytyjską, która nadrobiła okrążenie zdobywając 20 punktów. 

Polskie podium w Monachium! Polki zdeklasowały rywalki

Rekordzistka świata we wspinaczce sportowej na czas Aleksandra Mirosław zdobyła w Monachium złoty medal mistrzostw Europy w tej konkurencji. Srebro...

zobacz więcej

O losie złotego medalu zadecydował ostatni, podwójnie punktowany finisz. Wygrały go Dunki awansując na trzecie miejsce, na drugiej pozycji zameldowały się Włoszki, dzięki czemu sięgnęły po złoto wyprzedzają długo prowadzące Francuzki o jeden punkt. 


Piąte miejsce zajął też Rafał Sarnecki w finałowym wyścigu keirin. Złoty medal wywalczył, podobnie jak w sprincie indywidualnym, Francuz Sebastien Vigier. 


W finale tej sprinterskiej konkurencji wystąpiło we wtorek po dwóch reprezentantów Francji i Niemiec. Stawiało to w trudnej sytuacji pozostałych finalistów – Sarneckiego i Ukraińca Vladyslava Denysenko. 


Zgodnie z przewidywaniami Niemcy i Francuzi pojechali „drużynowo” przesuwając się na czoło stawki po czterech okrążeniach. Zablokowali tym samym Sarneckiego, który bez powodzenia próbował jeszcze atakować po górze toru. Na ostatniej rundzie przyspieszył zdecydowanie Vigier i wygrał bezapelacyjnie potwierdzając, że jest najszybszym kolarzem monachijskich mistrzostw. 


Ostatnią konkurencję monachijskich mistrzostw, 50-kilometrowy wyścig madison wygrali Niemcy Roger Kluge i Theo Reinhardt gromadząc 101 punktów i praktycznie cały czas kontrolując przebieg rywalizacji. Srebrny medal zdobyli Francuzi, a brązowy Belgowie. Polacy – Wojciech Pszczolarski i Bartosz Rudyk byli tylko tłem dla rywali i zajęli dziewiąte miejsce, ostatnie wśród zespołów, które ukończyły wyścig. 


Reprezentacja Polski wyjeżdża z Monachium z czterema medalami. Dwa krążki wywalczyła w ME Urszula Łoś – brązowy w sprincie drużynowym (wraz z Marleną Karwacką i Nikolą Sibiak) i srebrny w keirinie. Brązowe medale zdobyły także Nikoła Wielowska w scratchu i Daria Pikulik w olimpijskiej konkurencji omnium. 

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej