RAPORT

Pogarda

Scholz: To nie jest wojna Rosjan, to wojna Putina

Olaf Scholz: wiele osób ucieka z Rosji, nie zgadzając się z reżimem Władimira Putina (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Olaf Scholz: wiele osób ucieka z Rosji, nie zgadzając się z reżimem Władimira Putina (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Najnowsze

Popularne

– To nie jest wojna narodu rosyjskiego, to jest wojna Putina – oznajmił kanclerz Niemiec Olaf Scholz na wspólnej konferencji prasowej z premierami państw nordyckich. Scholz goszczący na spotkaniu premierów państw nordyckich w Oslo wyraził swój sprzeciw wobec propozycji zakazu wjazdu do UE dla rosyjskich turystów.

Niemcy: Pięć ofiar śmiertelnych ataku w Trewirze

Do pięciu wzrósł bilans ofiar wtorkowego ataku w Trewirze, gdzie mężczyzna wjechał w grupę ludzi rozpędzonym samochodem – podała policja. Liczba...

zobacz więcej

– To nie jest wojna narodu rosyjskiego, to jest wojna Putina. Wszystkie podejmowane przez nas decyzje nie powinny komplikować wyjazdu z kraju lub ucieczki od dyktatury w Rosji. Wiele osób ucieka z Rosji, nie zgadzając się z reżimem Władimira Putina – mówił Scholz. 

 

Do wprowadzenia zakazu wydawania wiz Rosjanom wezwały – jako kraje graniczące z Rosją – Finlandia, Estonia i Litwa. – Nie może być tak, że na Ukrainie giną ludzie, a Rosjanie przyjeżdżają do centrów handlowych na zakupy. Uważam, że to nie jest w porządku – przekonywała premier Finlandii Sanna Marin. Po wjeździe do Finlandii czy Estonii Rosjanie mogą też korzystać z połączeń międzynarodowych, by np. wypoczywać w krajach południowej Europy. 

 

Odnosząc się do tej kwestii premier Danii Mette Frederiksen oraz szefowa rządu Szwecji Magdalena Andersson oznajmiły, że w sprawie zakazu wjazdu dla Rosjan należy „rozważyć wszystkie za i przeciw”. 

 


Premier Norwegii Jonas Gahr Store, państwa nienależącego do UE, zgodził się, że sprawa rosyjskich turystów „nie jest czarno-biała” i „należy podjąć dyskusję”. Store oświadczył, że jego kraj wprowadzi w życie ustalenia UE, jeśli Unia uzgodni kolejne sankcje wobec Rosji.


Przeczytaj także: Niemiecki polityk: Nic dziwnego, że Polacy kupują Abramsy zamiast Leopardów


Niemiecka dyplomacja argumentuje, że zakaz wizowy dotknąłby nie tylko turystów z Rosji, ale także krewnych Rosjan czy studentów mieszkających w Niemczech. 

 

Polska opowiada się za wprowadzeniem takiego zakazu wizowego. 

  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej