RAPORT

Tusk kontra Tusk

2,5 mln wezwań rocznie. Koniec obowiązku stawiania się w urzędzie?

Wg wyliczeń ministerstwa Polacy spędzają łącznie 5 mln godzin na tłumaczenia w urzędach (fot.  PAP/Wojciech Pacewicz)
Wg wyliczeń ministerstwa Polacy spędzają łącznie 5 mln godzin na tłumaczenia w urzędach (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

Resort rozwoju i technologii przygotował projekt zmian w przepisach, dzięki którym obywatele nie będą musieli tak często jak obecnie stawiać się osobiście w urzędach – poinformował we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że zmiany mają wejść od 2023 roku.

Jak wyjaśnił minister, pierwszeństwo będzie miał kontakt pisemny i elektroniczny.


Dzisiaj mamy tego rodzaju sytuację, że rocznie ponad 2 mln razy obywatel wzywany jest do urzędu – w celu złożenia wyjaśnień, przedstawienia jakichś informacji, przekazania jakichś danych. Okazuje się, że większość tego typu przypadków można zastąpić takimi działaniami, jak rozmowa telefoniczna, komunikacja elektroniczna czy ewentualnie korespondencja pocztowa – zauważył Buda.Michał Dworczyk: Kolejne przejście graniczne między Polską a Ukrainą zostanie otwarte w 2023 r.

Kolejne przejście graniczne między Polską a Ukrainą zostanie otwarte w 2023 r. przed wakacjami w Niżankowicach-Malhowicach – poinformował szef KPRM...

zobacz więcej

Zakaz wzywania do urzędu


Postanowiliśmy zaproponować zakaz wzywania do urzędu, chyba że jest okoliczność, która absolutnie to uzasadnia, i na wezwaniu potrzebne będzie uzasadnienie tej okoliczności – dodał.


Minister poinformował, że nowe przepisy będą obowiązywały od 2023 roku.


Jak przekazał resort rozwoju, obecnie urzędy w postępowaniu administracyjnym mogą wezwać do osobistego stawiennictwa w celu złożenia wyjaśnień. Dla przeciętnego obywatela niejednokrotnie wiąże się to co najmniej z utratą kilku godzin na dojazdy i wyjaśnienia, a nierzadko z koniecznością wykorzystania dnia wolnego.„W przypadku niestawiennictwa wzywanemu grozi kara w wysokości od 50 do 200 zł. Według szacunków MRiT skala wezwań do osobistego stawiennictwa może dotyczyć co najmniej 2,5 mln przypadków rocznie. W niektórych urzędach w ubiegłym roku w ten sposób rozpatrywanych było średnio nawet 25 proc. postępowań” – wskazał resort.


Jak wyjaśnił na konferencji minister Buda, nowe przepisy będą dotyczyły również samorządów.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej