RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemcy. Wjechał SUV-em w przechodniów, żeby zabić. Jest wyrok

Według opinii biegłego psychiatry, sprawca cierpi na schizofrenię paranoidalną, której towarzyszą urojenia (fot. Forum/ POOL /Reuters)
Według opinii biegłego psychiatry, sprawca cierpi na schizofrenię paranoidalną, której towarzyszą urojenia (fot. Forum/ POOL /Reuters)

Najnowsze

Popularne

Na dożywocie i leczenie psychiatryczne skazano 52-letniego mężczyznę, który w grudniu 2020 roku wjechał na deptak w Trewirze w zachodnich Niemczech, aby celowo rozjeżdżać pieszych. Zginęło wówczas pięć osób, w tym dziecko.

Niemcy: Pięć ofiar śmiertelnych ataku w Trewirze

Do pięciu wzrósł bilans ofiar wtorkowego ataku w Trewirze, gdzie mężczyzna wjechał w grupę ludzi rozpędzonym samochodem – podała policja. Liczba...

zobacz więcej

Prokuratura uznała 52-latka winnym popełnienia pięciu morderstw, usiłowania zabójstwa w 18 innych przypadkach, a także spowodowania poważnych uszkodzeń ciała. 

 

Sąd rejonowy w Trewirze nakazał ponadto umieszczenie skazanego w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym. Jak wykazano podczas procesu, 52-latek wjechał 1 grudnia 2020 roku swoim SUV-em na deptak w celu zabicia lub zranienia jak największej liczby osób

 

W wyniku tego ataku śmierć na miejscu poniosło 9-tygodniowe dziecko, jego 45-letni ojciec oraz trzy kobiety w wieku 73, 52 i 25 lat. Wykazano również liczne obrażenia u innych uczestników zdarzenia, natomiast blisko 300 świadków incydentu doznało traumy

 

Według opinii biegłego psychiatry, 52-latek cierpi na schizofrenię paranoidalną, której towarzyszą urojenia. Mężczyzna „postrzega siebie jako ofiarę spisku państwowego na dużą skalę”, czuje się prześladowany, podsłuchiwany i obserwowany - uzasadniała obrona. W chwili popełnienia przestępstwa sprawca był „samotny, bezrobotny, bez stałego adresu, sfrustrowany sytuacją osobistą”. 

 


Podczas trwającego 40 dni procesu przesłuchano dziesiątki świadków, którzy opowiadali o traumatycznych przeżyciach. Wielu podkreślało, że mężczyzna celowo zbliżał się do swoich ofiar, by zranić lub zabić jak najwięcej z nich. 

 

Jak wyjaśniła prokuratura, po uprawomocnieniu się wyroku zostanie zastosowany środek polegający na bezterminowym umieszczeniu skazanego na oddziale psychiatrycznym. Dopiero w dalszej kolejności, po stwierdzeniu, że mężczyzna jest zdrowy, sprawca odbędzie karę pozbawienia wolności w więzieniu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej