RAPORT

Pogarda

GIOŚ wysłał blisko sto próbek wody z Odry za granicę. W asyście policji

Najnowsze

Popularne

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował w wtorek, że wysłał do analizy laboratoryjnej za granicę próbki wody z Odry. Według GIOŚ w zagranicznych laboratoriach przebadanych zostanie 87 próbek wody.

Wojewoda zachodniopomorski apeluje do Niemiec: Odra to nasza wspólna rzeka [WIDEO]

O najnowszych informacjach dotyczących sytuacji na Odrze, a także działaniach, które są i będą podejmowane, mówił w porannej Kronice o 8:30...

zobacz więcej

Pierwsze próbki trafiły już do Czech, kolejne zostaną wysłane do Holandii i Wielkiej Brytanii – zaznaczył GIOŚ we wtorkowym komunikacie.


Pierwsze próbki wody z rzeki pobrano w poniedziałek i w asyście policjantów dostarczono je do Czech – dodano. We wtorek w 29 miejscach zabezpieczono kolejne próbki celem dostarczenia ich do Holandii i Wielkiej Brytanii. Do każdego z tych krajów trafi po 29 próbek.


Jak podkreślił GIOŚ, Centralne Laboratorium Badawcze od początku sytuacji związanej ze śnięciem ryb w Odrze prowadzi bieżącą analizę stanu wód rzeki oraz wody w kanałach Gliwickim i Kędzierzyńskim. W sumie jest 29 punktów poboru, a do wtorku przebadano ponad 280 próbek wody – zaznaczono.


Czytaj także: Rtęć w Odrze? GIOŚ publikuje wyniki badań próbek wody


Doniesienia o rtęci w Odrze. „Opozycja wywołuje panikę” [WIDEO]

Doniesienia o rtęci w Odrze to manipulacja, wykorzystywana do celów politycznych; w próbkach nie stwierdzono dotąd przekroczeń – wskazał...

zobacz więcej

Dodano, że równolegle – aby potwierdzić wiarygodność przeprowadzonych w Polsce przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ badań – zdecydowano się na współpracę z ośrodkami zagranicznymi.


Transport próbek odbywa się w ścisłej współpracy z polską policją, która wspiera inspektorów z GIOŚ - podkreślono w informacji.


Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół biegu rzeki. 12 sierpnia został wprowadzony zakaz wstępu do Odry w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Trwa oczyszczanie rzeki z truchła ryb, co jest konieczne, by nie pogłębiły się skutki tej katastrofy ekologicznej.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej