RAPORT

Tusk kontra Tusk

Rząd Estonii podjął decyzję. Znikną wszystkie sowieckie pomniki

Sowieckie pomniki zostaną zburzone lub trafią do muzeów (fot. Shutterstock/Cloudy Design0
Sowieckie pomniki zostaną zburzone lub trafią do muzeów (fot. Shutterstock/Cloudy Design0

Rząd Estonii podjął decyzję o usunięciu wszystkich sowieckich pomników z przestrzeni publicznej w całym państwie – poinformowała na Twitterze premier Kaja Kallas.

Premier Estonii o sowieckim czołgu w funkcji pomnika: Takie same zabijają na Ukrainie

Rząd w Tallinie zdecydował, że sowieckie pomniki znikną z przestrzeni publicznej Estonii tak szybko jak to możliwe – ogłosiła premier tego kraju...

zobacz więcej

Premier Estonii we wpisie podkreśla, że „jako symbole represji i sowieckiej okupacji stały się one źródłem rosnących napięć społecznych”. Zaznaczyła, że „w tych czasach musimy utrzymać ryzyko zagrożenia porządku publicznego na minimalnym poziomie”. 

 

Przekazała też, że „sowieckie pomniki o wartości historycznej” będą transportowane do muzeów, a nie burzone. „Staramy się zachować jak najwięcej, aby przyszłe pokolenia mogły wyciągnąć wnioski z tych bolesnych lekcji” – stwierdziła estońska premier. 

 

Media poinformowały, że we wtorek wczesnym rankiem rozpoczęły się prace związane z usunięciem pomnika sowieckiego czołgu T-34 z miasta Narwa we wschodniej części kraju, zamieszkanego w większości przez ludność rosyjskojęzyczną. 

„Biorąc pod uwagę tempo narastającego napięcia i zamieszanie wokół pomników w Narwie, musimy działać szybko, aby zapewnić porządek publiczny i bezpieczeństwo wewnętrzne. Rząd podjął decyzję o usunięciu pomników wojennych byłego reżimu, by zapobiec mobilizowaniu większej wrogości w społeczeństwie i rozdrapywaniu starych ran” – powiedziała Kallas, cytowana w rządowym komunikacie.

Rząd tego kraju zdecydował o usunięciu kilkudziesięciu pomników reżimów totalitarnych

„Łotewski rząd zdecydował w czwartek, że w kraju usuniętych zostanie 69 pomników i innych obiektów upamiętniających reżim sowiecki i nazistowski” –...

zobacz więcej

Według portalu err w mieście rozmieszczono znaczne siły policji, a także zakazano wstępu na miejsce prac związanych z demontażem pomnika. 

  

W zeszłym tygodniu władze lokalne stwierdziły, że losy pomnika leżą w gestii administracji samorządowej. Premier Kallas podkreśliła jednak, że po ataku Rosji na Ukrainę „kwestia pomników wojennych ZSRR w estońskiej przestrzeni publicznej przestały być sprawą lokalną”. 

  

Portal err podaje, że w Estonii jest od 200 do 400 komunistycznych pomników. Kallas wskazała, że obiekty znajdujące się na prywatnym terenie mogą być zdemontowane przez właścicieli. 

  

Do połowy listopada 69 pomników gloryfikujących reżim sowiecki ma być też zdemontowanych w sąsiedniej Łotwie. 

  

W 2007 r. w stolicy Estonii wybuchły protesty w związku z przeniesieniem z centrum miasta sowieckiego Pomnika Wyzwolicieli Tallina (Brązowego Żołnierza) – przypomina estoński serwis.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej