RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Agent bezpieki o tragedii na Odrze: Dowód na błędną politykę wobec Niemców

Sergiusz Najar (fot. PAP/Wojtek Kamiński)
Sergiusz Najar (fot. PAP/Wojtek Kamiński)

Tragiczne informacje o zatruciu Odry przynoszą kolejne dowody na to, jak źle jest prowadzona polityka wobec naszych sąsiadów – pisze w „Rzeczpospolitej” Sergiusz Najar, bankowiec, były wiceminister infrastruktury w rządach Marka Belki i Leszka Millera. Publikację skomentował dyrektor Wojskowego Biura Historycznego prof. Sławomir Cenckiewicz. „Kogo wy promujecie? Nie dość, że agent bezpieki i komuch, to z silną identyfikacją sowiecką” – stwierdził historyk.

Badania wody z Odry. Minister klimatu przekazała nowe informacje

Próbki z Odry zostały przekazane do laboratorium w Czechach. Dzisiaj zostaną dostarczone do Holandii i Wielkiej Brytanii – poinformowała minister...

zobacz więcej

W opublikowanym na stronie internetowej gazety komentarzu Sergiusz Najar pisze o katastrofie ekologicznej na Odrze i zaznacza, że już „czas wyciągnąć wnioski”. 

 

Według Najara informacje o zatruciu Odry „przynoszą kolejne dowody na to, jak źle jest prowadzona polityka wobec naszych sąsiadów”. 

 

„Pomimo dekad przyjaznych stosunków, kilkunastu lat członkostwa w Unii Europejskiej czy obecności w strefie Schengen nadal nie ma sprawnych mechanizmów zapobiegania, monitorowania i rozwiązywania problemów transgranicznych” – twierdzi Najar. 

 

W kolejnych zdaniach wspomina o kopalni w Turowie, której funkcjonowanie przeszkadzało Czechom i Niemcom. „Wydano setki milionów euro na projekty Interreg czy działanie euroregionów, powstały Europejskie Ugrupowania Współpracy Transgranicznej, działają rządowe komisje dwustronne, ale gdy dochodzi do katastrof czy problemów takich jak np. Turów, zaczyna się kakofonia bzdurnych zarzutów i dezinformacji” – twierdzi.

Wojewoda zachodniopomorski: Zakaz kontaktu z wodami Odry może zostać przedłużony

Zakaz kontaktu z wodami Odry najprawdopodobniej będzie przedłużony – powiedział wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Zaznaczył, że...

zobacz więcej

Na koniec autor komentarza podkreśla, że w Polsce powinien funkcjonować system niemiecki.


„Więcej władzy, ale i odpowiedzialności powinny dostać województwa, aby działać jak niemieckie landy. Odra była i powinna być ważną ekonomicznie trasą transportową, źródłem wody dla rolnictwa czy miejscem rekreacji, nie stwarzając zagrożeń powodziowych takich jak 20 lat temu” – czytamy. 

 

Cenckiewicz: Kogo wy promujecie?


Do publikacji Najara w „Rzeczpospolitej” odniósł się na Twitterze dyrektor Wojskowego Biura Historycznego prof. Sławomir Cenckiewicz, pytając gazetę: „Kogo wy promujecie?”. 

 

„Nie dość, że agent bezpieki i komuch, to z silną identyfikacją sowiecką – rodzinną i historyczną” – pisze Cenckiewicz. Przypomniał też, że Najar pisał w tej gazecie „w okresie apogeum wojny hybrydowej na granicy z Białorusią, że granice są tylko symbolami na mapie”. 

 

O działalności Sergiusza Najara Cenckiewicz mówił w czerwcu w Polskim Radiu 24.


– W czasie wojny hybrydowej na polsko-białoruskiej granicy w dzienniku „Rzeczpospolita” Sergiusz Najar napisał artykuł, w którym twierdził, że granice są „mało znaczącymi liniami na mapie”, że to kwestia czysto symboliczna, a w obecnym kształcie są dziełem dawnych mocarstw w tym Związku Sowieckiego. Przyjrzałem się więc tej postaci i okazało się, że to bardzo wpływowa postać. Był wiceministrem w rządach Belki i Millera. Okazuje się także, że był agentem SB o pseudonimie „Sfinks” – mówił prof. Sławomir Cenckiewicz. 

– Analizując ścieżkę służbową szeregu osób, ich wypowiedzi w ogóle mnie nie dziwią. Bardzo chciałbym zaapelować do słuchaczy, by nie polegali na wypowiedziach „autorytetów” – powiedział. 

  

Zaznaczył, że nie można lekceważyć roli agentów. – Oni w sytuacji poddania bardzo silnej presji zewnętrznej przez państwo, które traktuje Polskę jako głównego przeciwnika, są w stanie bronić jakiejś tezy o tym, że to Polska w sporze nie ma racji – tłumaczył historyk. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej