RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Przemysłowa produkcja człowieka”. Kolejny krok w hodowli zarodków

Uzyskano mysie zarodki, z mózgami i bijącymi sercami (fot. Salvatore Laporta/KONTROLAB /LightRocket via Getty Images)
Uzyskano mysie zarodki, z mózgami i bijącymi sercami (fot. Salvatore Laporta/KONTROLAB /LightRocket via Getty Images)

Niemiecki „Frankfurter Allgemeine Zeitung” poinformował o postępach prac naukowców tworzących sztuczne zarodki. W ciągu kilku dni w czasopismach naukowych pojawiły się aż trzy publikacje dotyczące stworzenia rozwiniętych mysich zarodków z bijącymi sercami. Jak czytamy, wytwarza się więc „ogromną presję konkurencyjną, która napędza badania” i związany z tym biznes.

Przełom w leczeniu pacjentów po zawale? Mysie serca uległy regeneracji

Z pomocą syntetycznego mRNA badacze z Houston „nakłonili” komórki mięśnia sercowego myszy do podziałów i naprawili żywe narządy uszkodzone w czasie...

zobacz więcej

„Kolejny krok w kierunku przemysłowej produkcji człowieka” – napisał na Twitterze europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.


Udostępnił też artykuł „FAZ” informujący o najnowszych odkryciach w dziedzinie inżynierii genetycznej i biotechnologii.


Zobacz także:  Min. Czarnek ma dość kłamstw Tuska ws. in vitro. Sprawa trafi do sądu?

 

„Naukowcy zajmujący się komórkami macierzystymi w Izraelu i USA dokonali spektakularnego postępu w hodowli zarodków” – czytamy.


Autor podkreśla, że jednym z badaczy jest Jacob Hanna, który natychmiast po dokonaniu odkrycia założył start-up. Udzielił też wywiadów, w których wskazał na olbrzymią presję czasu i wyścig o to, kto pierwszy wygra konkurencję rozwoju badań w tym obszarze.„FAZ” zaznacza, że niemal w tym samym czasie w branżowych mediach pojawiły się trzy „uderzająco podobne w treści” artykuły.

Transseksualna kobieta została uznana przez sąd za matkę

Sąd Apelacyjny w Tuluzie uznał w środę za matkę transseksualną kobietę, która jeszcze jako mężczyzna, przed oficjalną zmianą swojej płci w urzędzie...

zobacz więcej

„Embrion, ta wczesna, nieznana i przynajmniej w tym kraju wysoce chroniona istota, jest wreszcie tematem międzynarodowego wyścigu bioekonomicznego” – wskazano.


Podkreślono, że zamiast tematu klonowania ludzi teraz debatę zdominuje wątek tworzenia embrionów, czyli biologiczna symulacja, w której bije serce i pracuje mały mózg, a która jest hodowana w dużej liczbie i jako substytut eksperymentów na zwierzętach.


Zobacz także:  Chiny: Sztuczne macice i AI „hodująca” człowieka

 

Niemiecki dziennik zaznacza, że nigdy wcześniej embriony powstałe wyłącznie z pojedynczych komórek ciała nie były tak rozwinięte. Jak czytamy, od około 0,5 do 2 proc. z nich dotarło do ósmego dnia. „Potem było po wszystkim” – stwierdzono.


Na koniec gazeta przyznaje, że ruszył „wyścig” po ludzkie embriony. „Pytanie nie brzmi czy, ale kiedy zakończy się transfer tych nowych osiągnięć z mysich komórek macierzystych do ludzkich komórek macierzystych” – podsumowano.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej