RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zaginione oświadczenia majątkowe w gdańskim ratuszu. Brakuje ich aż 300

Skąd kilkumiesięczne opóźnienia w ratuszu Aleksandry Dulkiewicz? (fot.  PAP/Jan Dzban)
Skąd kilkumiesięczne opóźnienia w ratuszu Aleksandry Dulkiewicz? (fot. PAP/Jan Dzban)

Najnowsze

Popularne

Urząd Miejski w Gdańsku dotąd nie opublikował 300 oświadczeń majątkowych, m.in. tych składanych przez pracowników wyższego szczebla – donosi portal „Dziennika Bałtyckiego”. Choć termin składania sprawozdań minął ponad trzy miesiące temu, do biuletynu ratusza trafiła dotąd tylko połowa z nich. Skąd ta zwłoka?

Poważne zarzuty dla Biedronki. Chodzi o głośną akcję

UOKiK postawił Biedronce trzy zarzuty dotyczące jej akcji promocyjnej „Tarcza Biedronki Antyinflacyjna”. Jeronimo Martins Polska grożą kary...

zobacz więcej

Jak przypomina serwis, termin składania oświadczeń majątkowych minął 30 kwietnia, a obowiązek ich dostarczenia mają nie tylko prezydent, jego zastępcy i radni, ale także urzędnicy wydający decyzje i osoby kierujące jednostkami podległymi miastu. Wszystko po to, by zagwarantować transparentność funkcjonowania instytucji.


W tym celu konieczny jest te powszechny dostęp do oświadczeń, co określa ustawa. Dokumenty muszą być publikowane w Biuletynach Informacji Publicznej (BIP) danych instytucji. Powinno to następować „bez zbędnej zwłoki”.


Czytaj więcej: Syn radnego, były poseł. Z miejskiej kasy nawet po 350 tys. zł rocznie


Powód? „Rekonstrukcja”


Dlaczego więc tak się nie dzieje? Przedstawiciele podległego prezydent Aleksandrze Dulkiewicz ratusza wskazują, że co roku otrzymują blisko 600 oświadczeń majątkowych. Obecnie połowa z nich trafiła już do biuletynu – deklarują. 


Powodem opóźnień – wyjaśniają urzędnicy w rozmowie z dziennikbaltycki.pl – jest m.in. proces rekonstrukcji referatu, który do tej pory nadzorował „proces zbierania, sprawdzania i publikowania oświadczeń majątkowych”. 


Dlaczego brakuje oświadczeń jednych osób, a inne są już opublikowane? Ratusz zapewnia, że dokumenty są sprawdzane i publikowane „po kolei”.


Zobacz także: Czego nie ma w oświadczeniu Dulkiewicz? Nie tylko moto-zagadka

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej