RAPORT

Tusk kontra Tusk

Niemcy. Tysiące martwych ryb w Soławie

Co było przyczyną śnięcia ryb? (fot. Patrick Pleul/dpa/pap)
Co było przyczyną śnięcia ryb? (fot. Patrick Pleul/dpa/pap)

Wędkarze wyłowili z Soławy kilka tysięcy martwych ryb – alarmują niemieckie media. Twierdzą one, że sprawa zapewne nie ma związku z sytuacją na Odrze.

Badania wody z Odry. Minister klimatu przekazała nowe informacje

Próbki z Odry zostały przekazane do laboratorium w Czechach. Dzisiaj zostaną dostarczone do Holandii i Wielkiej Brytanii – poinformowała minister...

zobacz więcej

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” poinformował, że wędkarze wyciągnęli z Soławy w pobliżu Bernburga w kraju związkowym Saksonia-Anhalt kilka tysięcy śniętych ryb. Związek wędkarzy złożył w prokuraturze zawiadomienie w tej sprawie. – Wędkarze wyciągnęli z rzeki tyle ryb, ile mogli – powiedział rzecznik związku. 

 

Gazeta pisze, że rozmiary „nie są jednak porównywalne” z masowym śnięciem ryb w Odrze na granicy polsko-niemieckiej i podkreśla, że przyczyny tej sytuacji są inne. Podaje za firmą Solvay, że w piątek wczesnym rankiem doszło do awarii technicznej w fabryce sody w zakładzie w Bernburgu. 

 

„Doszło do pęknięcia rurociągu, przez który wydostała się solanka amoniakalna” –podano w oświadczeniu. „Uszkodzony rurociąg został natychmiast wyłączony z eksploatacji, a wyciek solanki amoniakalnej został zatrzymany” – czytamy. Jednak część zanieczyszczeń trafiła do rzeki. 

  

Solanka amoniakalna ma postać płynną i jest potrzebna do produkcji sody kalcynowanej. Soda kalcynowana jest używana do produkcji szkła i środków czystości. 

 

Z Soławy pobrano próbki wody, są teraz analizowane.  


Wojewoda zachodniopomorski: Zakaz kontaktu z wodami Odry może zostać przedłużony

Zakaz kontaktu z wodami Odry najprawdopodobniej będzie przedłużony – powiedział wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Zaznaczył, że...

zobacz więcej

Niemcy żądają wyjaśnień 


Niemieckie media pisząc o katastrofie ekologicznej na Odrze cytują we wtorek przewodniczącego polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej, sekretarza generalnego CDU Paula Ziemiaka. Polityk domaga się „dokładnego wyjaśnienia" sprawy śniętych ryb w Odrze. 

 

Odpowiedzialni po stronie polskiej muszą dostarczyć wyjaśnień (…) W obecnej sytuacji politycy nie powinni populistycznie mówić o niekompetencji drugiej strony, a raczej wspólnie rozwiązać ten niebezpieczny dla środowiska problem – ocenił. 

 

– Nie może być sytuacji, w której w regionie przygranicznym w Unii Europejskiej nie udaje się zapobiec takiej katastrofie ekologicznej, ponieważ poszczególne osoby w jednym lub drugim kraju nie podejmują działań odpowiednio wcześnie – mówił Ziemiak. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej