RAPORT

Tusk kontra Tusk

Badania wody z Odry. Minister klimatu przekazała nowe informacje

Co było przyczyną masowego śnięcia ryb? (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Co było przyczyną masowego śnięcia ryb? (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Próbki z Odry zostały przekazane do laboratorium w Czechach. Dzisiaj zostaną dostarczone do Holandii i Wielkiej Brytanii – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wcześniej przekazała, że próbki skażonej wody z rzeki zostaną poddane badaniom w kierunku poszukiwania 300 potencjalnych substancji. Badania nie potwierdziły obecności rtęci.

Wojewoda zachodniopomorski: Zakaz kontaktu z wodami Odry może zostać przedłużony

Zakaz kontaktu z wodami Odry najprawdopodobniej będzie przedłużony – powiedział wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Zaznaczył, że...

zobacz więcej

Minister Moskwa podała na Twitterze, że „eksperci zespołu ds. skażenia Odry zdecydowali, by próbki zostały wysłane do zagranicznych laboratoriów”.


„Oprócz badań w polskich instytutach, wczoraj próbki zostały przekazane do laboratorium w Czechach. Dzisiaj zostaną dostarczone do Holandii i Wielkiej Brytanii” – poinformowała. 

 

W niedzielę minister mówiła, że próbki z Odry zostaną przebadane pod kątem 300 potencjalnych substancji. 

  

– Od początku identyfikacji zagrożenia są regularne pobierane próbki wody, pobrano już 150 próbek. Wszystkie laboratoria pracują 24 godziny na dobę. Podjęliśmy decyzję, że część próbek wyślemy do innych zagranicznych laboratoriów. W najbliższych godzinach próbki zostaną poddane badaniom w kierunku poszukiwania 300 potencjalnych substancji, teraz podlegają badaniu na pestycydy – powiedziała Anna Moskwa. 

  

Do tej pory żadne z tych badań nie potwierdziły obecności substancji toksycznych, jednocześnie były też prowadzone badania śniętych ryb pod kątem obecności rtęci i metali ciężkich. Minister przypomniała, że ani rtęci, ani metali ciężkich nie stwierdzono w próbkach pobranych z ryb. Również Państwowa Inspekcja Weterynaryjna wykluczyła rtęć jako przyczynę śnięcia ryb.


Premier: Przeznaczymy środki konieczne, żeby Odra się odrodziła

Przeznaczymy środki konieczne do ponownego zarybiania rzeki, żeby Odra się odrodziła – zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Zrobię wszystko, żeby...

zobacz więcej

– Jednocześnie podjęliśmy decyzję o kompleksowych sekcjach ryb, ale także o analizie zachowania ryb w ostatnich momentach przed śnięciem. Analizujemy różne warianty: wprowadzenia substancji niebezpiecznych, które mogą powodować śnięcie ryb, choć żadnych nie zidentyfikowaliśmy, ale też bierzemy pod uwagę podniesione wskaźniki, związane z sytuacją w przyrodzie – dodała Anna Moskwa. 


Przyznała, że nadal brane jest pod uwagę zatrucie rzeki. Dodała, że w trybie ciągłym są kontrolowane podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą wzdłuż rzeki. 


Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.


Nadal nieznana jest przyczyna masowego pomoru ryb. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia WIOŚ zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.


W poniedziałek st. Magdalena Cwynar z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej PSP, poinformowała PAP, że w niedzielę w akcji oczyszczenia dolnośląskiego odcinka Odry ze śniętych ryb uczestniczyło łącznie 18 zastępów PSP i OSP. W akcję zaangażowanych było 64 strażaków, którzy użyli 12 łodzi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej