RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wojewoda zachodniopomorski: Zakaz kontaktu z wodami Odry może zostać przedłużony

Wyłapywane są ryby, które płyną przy powierzchni (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Wyłapywane są ryby, które płyną przy powierzchni (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Zakaz kontaktu z wodami Odry najprawdopodobniej będzie przedłużony – powiedział wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Zaznaczył, że przedłużenie zakazu po 18 sierpnia zależy m.in. od wyników badań i od obecności śniętych ryb w rzece.

Doniesienia o rtęci w Odrze. „Opozycja wywołuje panikę” [WIDEO]

Doniesienia o rtęci w Odrze to manipulacja, wykorzystywana do celów politycznych; w próbkach nie stwierdzono dotąd przekroczeń – wskazał...

zobacz więcej

Bogucki pytany był o ilość śniętych ryb, która może jeszcze zostać wyłowiona z Odry – dotychczas wyłowiono 45 ton. – Nie można szacować, my musimy po prostu bardzo aktywnie, mocno, realnie działać z dnia na dzień, z godziny na godzinę. Myślę, że to będzie na pewno jeszcze kilkadziesiąt ton – odpowiedział. 

 

Zapytany został o to, ile procent ryb wyłapują zapory ustawione na rzece, odpowiedział, że wyłapywane są ryby, które płyną przy powierzchni, bo tak są ustawione zapory: wyłapują ryby płynące do 60-70 cm pod powierzchnią. 

 

– Nie sposób wyłapać wszystkie ryby, które są chociażby na dnie czy w nurcie rzeki; spowodowałoby to odławianie ryb zdrowych i tu był stanowczy głos na nie, jeżeli chodzi o środowiska wędkarskie, specjalistów. Odławiamy ryby, które widać albo te, które są bezpośrednio kilkadziesiąt centymetrów pod powierzchnią i te są odławiane bardzo skutecznie w województwie zachodniopomorskim – powiedział Bogucki. 

 


Polityk PO „rozpętała histerię z rtęcią”. Niemcy lawirują

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, a za nią najważniejsi politycy PO przez kilka dni przekonywali Polaków, że w Odrze są gigantyczne...

zobacz więcej

Dodał, że w Odrze są też zdrowe ryby. Zaznaczył, że widoczne były one w poniedziałek „i to jest bardzo dobra, pocieszająca wiadomość, że w tych miejscach, w których jeszcze przedwczoraj i wcześniej były śnięte ryby, gdzie odławialiśmy naprawdę bardzo dużą ilość tych ryb, które padły, wczoraj były już ryby pływające, zdrowe, żywe”. 

 

Bogucki wskazał, że śnięte ryby są na pewnym odcinku, „bo i przed tą falą są ryby w znakomitej kondycji” – jak mówił, taką informację otrzymał od rybaków z Zalewu Szczecińskiego. 

 

„Oczywiście czekamy, bo ta fala powoli dociera w kierunku Szczecina, a z drugiej strony za falą są ryby żywe i to obserwują strażacy, rybacy, samorządowcy, ja także to widziałem, bo byłem we wszystkich miejscach, w których ustawione są zapory” – mówił wojewoda. 


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Premier: Przeznaczymy środki konieczne, żeby Odra się odrodziła

Przeznaczymy środki konieczne do ponownego zarybiania rzeki, żeby Odra się odrodziła – zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Zrobię wszystko, żeby...

zobacz więcej

Pytany, jak długo może potrwać odnowienie ekosystemu rzeki, wskazał, że „nikt dziś nie jest w stanie powiedzieć, jaka jest skala kryzysu ekologicznego”. 

 

W odpowiedzi na pytanie o to, co mogło byś przyczyną częściowego przeżycia ryb, odpowiedział, że według specjalistów jest kilka czynników – znaczenie ma m.in. to, że Odra ma rozgałęzienia, kanały, gdzie ryby „mogą się chować”. Są też ryby, które mają większą odporność (...) i to powoduje, że część z nich przeżywa – wskazał

 

Wojewoda zachodniopomorski pytany był także o kolejne ewentualne decyzje co do zakazu korzystania z wód Odry, który wydany został do czwartku, 18 sierpnia. 

 

– Oczywiście być może ten zakaz będzie przedłużony. (...) Będę musiał zobaczyć, jak będzie wyglądała sytuacja na Odrze dzisiaj, jutro i (posłuchać) specjalistów, to znaczy z jednej strony wyniki badań, a z drugiej strony – czy będą śnięte ryby, bo jeżeli nawet wyniki badań będą dobre, a będą śnięte ryby w Odrze, to zakaz zostanie przedłużony – co jest dzisiaj najbardziej prawdopodobne – powiedział Bogucki.

Rtęć w Odrze? GIOŚ publikuje wyniki badań próbek wody

Badanie próbek wody z Odry granicznej po stronie polskiej w woj. lubuskim, prowadzone od 10 sierpnia w sposób ciągły, realizowane przez Centralne...

zobacz więcej

Dodał, że nawet gdyby nie było w rzece śniętych ryb, a wyniki badań byłyby dobre „też trzeba bardzo racjonalnie postępować i być może ten zakaz, przynajmniej częściowo, odwołać”. 

 

– Natomiast gdyby mnie pani dzisiaj pytała, najprawdopodobniej ten zakaz będzie przedłużony – powiedział Bogucki, zwracając się do dziennikarki.


Zapytany, na jak długo, odpowiedział, że na kilka dni „tak, żeby mieć absolutną pewność, że życie, zdrowie, bezpieczeństwo mieszkańców jest zabezpieczone i że ta fala, która niesie zanieczyszczenia i powoduje śnięcie ryb, jest już za nami”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej