RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Po 38 latach znaleziono zwłoki zaginionego żołnierza

„Najwyżej położone pole bitwy na świecie” (fot. EPA/KHAQAN KHAWER)
„Najwyżej położone pole bitwy na świecie” (fot. EPA/KHAQAN KHAWER)

W Himalajach odnaleziono ciało indyjskiego żołnierza, który zaginął 38 lat temu – podaje BBC. Chandrashekhar Harbola wraz z 19 kolegami został złapany przez lawinę podczas patrolowania lodowca Siachen wzdłuż granicy indyjsko-pakistańskiej w 1984 roku. To najwyżej położone pole bitwy na świecie.

Starcie na kamienie i metalowe pręty. Chińsko-indyjska bitwa w Himalajach [WIDEO]

Choć od chińsko-indyjskich starć na spornej granicy w Himalajach minęło już ponad pół roku, dotąd Pekin milczał na temat poniesionych strat. Teraz...

zobacz więcej

Jądrowe potęgi w 1984 roku stoczyły krótką bitwę o władanie nad spornym terytorium. Dziś, po niemal czterech dekadach, na tym położonym w Himalajach niegościnnym terenie wciąż stacjonują jednostki obu wrogich armii. 


Jak donosi agencja informacyjna PTI, podczas patrolu indyjska jednostka zauważyła ciało zaginionego 38 lat temu żołnierza. Zauważono także kolejne ciało, jednak dotąd nie udało się go zidentyfikować. 


W sumie ponad sto ofiar śmiertelnych


To niejedyna tego typu sytuacja. W rejonie lodowca Siachen regularnie dochodziło do tragicznych wypadków z udziałem patrolujących pogranicze żołnierzy – zarówno pakistańskich, jak i indyjskich. 


W 2012 roku w lawinie w pobliżu lodowca Siachen zginęło co najmniej 129 pakistańskich żołnierzy. Po tym incydencie wezwano Indie i Pakistan do wycofania wojsk ze spornego obszaru, ale sąsiedzi nie doszli do porozumienia.


W 2016 roku lawina pochłonęła co najmniej 10 indyjskich żołnierzy, a trzy lata później – kolejnych czterech. 


Czytaj więcej: Przez 6 dni leżał 8 metrów pod śniegiem. Odnaleziono żołnierza, którego porwała lawina

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej