RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Strefa euro i „unijna pomoc”. Grecja znów na skraju bankructwa

28,3 proc. Greków żyje poniżej progu ubóstwa (fot. Milos Bicanski/Getty Images)
28,3 proc. Greków żyje poniżej progu ubóstwa (fot. Milos Bicanski/Getty Images)

43 proc. Greków nie stać na zagraniczne wakacje. Według Eurostatu w gorszej sytuacji są tylko Rumuni i Bułgarzy. „Okazuje się, że znaczny wpływ na grecką gospodarkę miało dołączenie przez ten kraj do strefy euro” – podaje wgospodarce.pl.

Niemieccy przedsiębiorcy chcą odblokowania Polsce KPO. „Presja coraz większa”

– Niemcy sami podcinają sobie gałąź, na której siedzą – mówi portalowi tvp.info o blokowaniu Polsce pieniędzy z KPO prof. Zbigniew Krysiak,...

zobacz więcej

Unijny komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni ogłosił koniec trwającej od 2010 r. ścisłej kontroli greckiej gospodarki przez unijną centralę.


„Grecja wypełniła zdecydowaną większość swoich zobowiązań” – napisał Włoch, a przedstawiciele Brukseli i Aten wyrazili zadowolenie z dotychczasowej współpracy.


Zobacz także:  Napięcie na linii Ateny-Kopenhaga. Poszło o nazwę sera. Jest werdykt TSUE

 

Zdaniem ekspertów to robienie dobrej miny do złej gry, bo sytuacja finansowa Grecji jest tragiczna. „Od wybuchu kryzysu finansowego Grecja straciła 26 proc. PKB – rzecz niespotykana w okresie pokoju. Dochód, którym dysponują Grecy, załamał się o jedną trzecią” – zaznacza „Rzeczpospolita”.


Jak dodaje, dziś dochód na mieszkańca z uwzględnieniem mocy nabywczej jest w Grecji niższy nawet niż w Rumunii i Chorwacji. W Unii już tylko Bułgaria jest biedniejsza.


W artykule pojawia się przypomnienie, że greckie władze fałszowały swoje dane finansowe, by dostać przepustkę do strefy euro. Gdy krajem zawładnął kryzys, Unia ruszyła z pomocą – głównie by ratować inne kraje strefy euro i honor wspólnej waluty, ale również by zabezpieczyć interesy niemieckich i francuskich banków.


Zobacz także:  Grecja: Katastrofa samolotu w pobliżu Kawali. Z miejsca katastrofy wycofano strażaków

 

„Grecja nigdy się z tego nie podniosła. Przytłoczony długiem odpowiadającym 200 proc. PKB kraj znów staje dziś przed widmem bankructwa wraz z podnoszeniem przez EBC stóp procentowych, a więc i kosztów obsługi długu. Zdaniem greckiego urzędu statystycznego (ELSTAT) aż 28,3 proc. Greków żyje poniżej progu ubóstwa” – czytamy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej